Chiny chcą zacieśnienia więzi ze swoim sąsiadem – Mjanmą. Siłom zbrojnym zależy na szerszej kooperacji oraz wymianie. Poinformował o tym wysoko postawiony oficer chińskiej armii na spotkaniu z liderką Mjanmy Aung San Suu Kyi.

Chiny prowadzą prawdziwa ofensywę dyplomatyczną w Mjanmie (Birmie) od kiedy do władzy doszła tam laureatka nagrody Nobla Aung San Suu Kyi. Państwu Środka zależy na dobrych kontaktach z tym państwem głównie dlatego, że jest ono bogate w zasoby naturalne.

W zeszłym miesiącu Aung San Suu Kyi odwiedziła Chiny i spotkała się tam z prezydentem Hi Jinpingiem, który zapewnił ją o swojej chęci poprawienia stosunków,

Na dobrych relacjach z Mjanmą zależy także chińskiej armii. Wiceprzewodniczący chińskiej Centralnej Komisji Wojskowej Xu Qiliang powiedział na spotkaniu z Suu Kyi, że Chiny będą wspierać politykę swojego sąsiada dążącą do narodowego pojednania a także, że zależy im na zwiększonej kooperacji między siłami zbrojnymi obu krajów.

Chiny miały bardzo dobre stosunki z poprzednim wojskowym rządem w Mjanmie. Dojście do władzy byłej liderki opozycji Aung San Suu Kyi i demokratyzacja kraju zaniepokoiły chińskich decydentów, którym zależy na silnych relacjach z tym krajem.

Reuteres/KRESY.PL
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz