Nowa, potężna rakieta nośna Długi Marsz-5B wyniosła na orbitę m.in. próbną wersję chińskiego statku załogowego. Celem Chińczyków jest skonstruowanie załogowej stacji kosmicznej.

We wtorek Chiny po raz pierwszy wystrzeliły swoją nową, potężną rakietę nośną Długi Marsz-5B. Wyniosła ona w kosmos próbną wersję chińskiego statku załogowego nowej generacji oraz powrotną kapsułę ładunkową dla testów przestrzeni kosmicznej. Rakietę odpalono z centrum lotów kosmicznych Wenchang, na wybrzeżu wyspy Hainan.

Agencja Xinhua podała, że udany lot zainaugurował „trzeci krok” w ramach chińskiego programu załogowych lotów kosmicznych, mających na celu skonstruowanie stacji kosmicznej.

Według oficjalnego komunikatu, 488 sekund po wystrzeleniu eksperymentalny statek kosmiczny, bez załogi, razem z testową wersją modułu ładunkowego oddzielił się od rakiety i wszedł na zaplanowaną orbitę.

Władze w Pekinie przesłały wiadomość z gratulacjami, zaznaczając, że pierwszy lot nowej rakiety nośnej wyznacza dobry początek dla chińskiego programu budowy stacji kosmicznej.

Rakieta nośna Długi Marsz-5B została zaprojektowana specjalnie do celów załogowego programu kosmicznego Chin. Będzie używana głównie do wystrzeliwania modułów stacji kosmicznej. Chińczycy, zaznaczają, że rakieta pomoże rozszerzyć działania Chin w przestrzeni kosmicznej. Jej łączna długość to ponad 53 metry, czyli mniej więcej wysokość 18-metrowego budynku. Podano, że rakieta używa napędu przyjaznego dla środowiska, w tym płynny tlen i wodór. Masa startowa wynosi 849 ton. Rakieta może wynieść w kosmos, na tzw. niską orbitę ziemską, 22 tony ładunku.

Z kolei nowy załogowy statek kosmiczny zaprojektowany tak, żeby mógł wykonywać różnorodne zadania, w tym misje na niskiej orbicie ziemskiej, jak również eksplorację przestrzeni kosmicznej. Składa się z modułu serwisowego i powrotnego. Teraz mają zostać przetestowane jego kluczowe technologie, jak system kontroli lotu, a także powrotne wejście w atmosferę.

Zgodnie z założonym planem, złożona z wielu modułów załogowa chińska stacja kosmiczna ma być gotowa około 2022 roku. Później Chiny zamierzają wysłać kosmonautów na Księżyc i zbudować tam bazę.
Chińskie media zaznaczają, że odpalenie rakiety odbyło się w obliczu bardzo poważnych trudności, spowodowanych epidemią koronawirusa, jak również presji spowodowanej ostatnimi fiaskami odpaleń rakiet Długi Marsz-7A i Długi Marsz-3B.

Jak dotąd, Chiny w ramach programu załogowych lotów kosmicznych przeprowadziły 16 dużych misji. Wszystkie miały zakończyć się sukcesem. Kolejnym krokiem programu, po udanym wysłaniu w kosmos statków załogowych i astronautów, jest budowa i uruchomienie stałej, załogowej stacji kosmicznej.

Przeczytaj: Mali Chińczycy chcą być kosmonautami – dzieci Amerykanów wolą być gwiazdami Youtube’a

Czytaj także: USA szykują się do wojny w kosmosie. US Space Force odebrało pierwsze systemy zagłuszające

Xinhua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply