Władze Chin wypomniały Stanom Zjednoczonym, że Waszyngton jest winien fundusze zarówno budżetowi regularnemu ONZ, jak i pokojowemu – przekazuje w sobotę The Times of Israel. USA odpowiada, że jest to próba odwrócenia uwagi od pandemii koronawirusa.

Jak poinformował w sobotę The Times of Israel, Chiny zarzucają Stanom Zjednoczonym zaległości na ponad 1 miliard dolarów. Administracja Trumpa ma być winna Organizacji Narodów Zjednoczonych niezapłacone należności za regularny budżet operacyjny i zaległości w odrębnym budżecie na rozległe operacje pokojowe ONZ.

Zwrócenie uwagi na brak płatności przez USA przez chińską misję ONZ pojawiło się, w czasie ogromnego napięcia między USA i Chinami. Donald Trump nadal oskarża Pekin o brak jawności w sprawie koronawirusa, zwłaszcza podczas początkowej fazy pandemii.

Rzecznik amerykańskiej misji powiedział, że Chiny „chętnie odwracają uwagę od ukrywania i złego zarządzania kryzysem COVID-19, a to kolejny przykład”.

Misja chińska w ONZ zwróciła uwagę, że ich kraj jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych. „W obliczu ogromnej presji ekonomicznej i fiskalnej po wybuchu pandemii COVID-19 Chiny zdołały w całości opłacić wszystkie oszacowane składki. Pokazuje to konkretne poparcie Chin dla sprawy ONZ i pracy sekretarza generalnego”.

Zobacz też: Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Stany Zjednoczone zawiesiły również finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zostało oskarżone przez administrację Donalda Trumpa o niewystarczające działania w związku z wybuchem pandemii w Wuhan.

Jednak w sobotę, prezydent Stanów Zjednoczonych ujawnił, że rozpatrywana jest możliwość powrotu do płacenia składek. „Jest to tylko jedna z wielu rozważanych koncepcji, zgodnie z którą zapłacilibyśmy 10% tego, co płaciliśmy przez wiele lat, odpowiadając znacznie niższym chińskim płatnościom. Nie podjęli ostatecznej decyzji. Wszystkie fundusze są zamrożone”.

Kresy.pl/The Times of Israel

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz