Władze Chin wypomniały Stanom Zjednoczonym, że Waszyngton jest winien fundusze zarówno budżetowi regularnemu ONZ, jak i pokojowemu – przekazuje w sobotę The Times of Israel. USA odpowiada, że jest to próba odwrócenia uwagi od pandemii koronawirusa.

Jak poinformował w sobotę The Times of Israel, Chiny zarzucają Stanom Zjednoczonym zaległości na ponad 1 miliard dolarów. Administracja Trumpa ma być winna Organizacji Narodów Zjednoczonych niezapłacone należności za regularny budżet operacyjny i zaległości w odrębnym budżecie na rozległe operacje pokojowe ONZ.

Zwrócenie uwagi na brak płatności przez USA przez chińską misję ONZ pojawiło się, w czasie ogromnego napięcia między USA i Chinami. Donald Trump nadal oskarża Pekin o brak jawności w sprawie koronawirusa, zwłaszcza podczas początkowej fazy pandemii.

Rzecznik amerykańskiej misji powiedział, że Chiny “chętnie odwracają uwagę od ukrywania i złego zarządzania kryzysem COVID-19, a to kolejny przykład”.

Misja chińska w ONZ zwróciła uwagę, że ich kraj jest w stanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych. “W obliczu ogromnej presji ekonomicznej i fiskalnej po wybuchu pandemii COVID-19 Chiny zdołały w całości opłacić wszystkie oszacowane składki. Pokazuje to konkretne poparcie Chin dla sprawy ONZ i pracy sekretarza generalnego”.

Zobacz też: Trump rozważa wznowienie finansowania WHO

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Stany Zjednoczone zawiesiły również finansowanie Światowej Organizacji Zdrowia. WHO zostało oskarżone przez administrację Donalda Trumpa o niewystarczające działania w związku z wybuchem pandemii w Wuhan.

Jednak w sobotę, prezydent Stanów Zjednoczonych ujawnił, że rozpatrywana jest możliwość powrotu do płacenia składek. “Jest to tylko jedna z wielu rozważanych koncepcji, zgodnie z którą zapłacilibyśmy 10% tego, co płaciliśmy przez wiele lat, odpowiadając znacznie niższym chińskim płatnościom. Nie podjęli ostatecznej decyzji. Wszystkie fundusze są zamrożone”.

Kresy.pl/The Times of Israel

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply