Chiny po raz kolejny zaostrzyły karę za nieważenie hymnu państwowego – do tej pory za nieodpowiednie wykonanie groziła kara do 15 dni aresztu.

Chińska agencja prasowa Xinhua podała, że kary jakie groziły za znieważenie flagi i godła będą grozić również za nieodpowiednie wykonanie chińskiego hymnu.

We wrześniu uchwalono ustawę o hymnie państwowym, wedle której każdy, kto złośliwie przekręca słowa pieśni, odtwarza lub śpiewa ją w “zniekształcony, pozbawiony szacunku sposób”, mógł zostać aresztowany na 15 dni i odpowiadać w sprawie karnej. Nowela jaka została przyjęta w sobotę zaostrza karę do trzech lat więzienia. Zmiana została zatwierdzona przez chiński parlament, Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (OPZL).

CZYTAJ TAKŻE: Xi Jinping ostrzegał w Hongkongu przed przekroczeniem czerwonej linii

Po przejęciu w 2012 roku władzy przez Xi Jingpinga nad Komunistyczną Partią Chin kraj sukcesywnie poprawia kontrolę ideologiczną nad swoimi obywatelami. “Myśl Xi” w zeszłym miesiącu dopisano do statutu partii jako oficjalna podstawa ideologiczna. Zaplanowano także jego wprowadzenie do szkół, jako obowiązkowy element programu nauczania.

Parlament również wczoraj zadecydował o dopisaniu prawa hymnu państwowego, do hongkońskiego Prawa Podstawowego (Basic Law), jak również analogicznej ustawy obowiązującej w Makau. Hongkong pozostaje specjalnym regionem administracyjnym i według zasady “jeden kraj, dwa systemy” powinien posiadać autonomię we wszystkich sprawach poza obronnością i polityką zagraniczną. Wielu Hongkończyków twierdzi, że Pekin co raz mocniej ingeruje w wewnętrzne sprawy miasta.

W 2015 roku FIFA ukarała hongkoński związek piłki nożnej, po tym jak kibice reprezentacji tego regionu buczeniem skomentowali chiński hymn odegrany na stadionie. W zeszły wtorek Azjatycka Konfederacja Piłkarska (AFC) wystosowała ostrzeżenie do hongkońskiego związek po podobnym zachowaniu kibiców w trakcie meczu z Malezją 10 października.

Przez ostatnie lata w Hongkongu dochodziło do przypadków znieważania hymnu narodowego, podważającego podstawy zasady “jeden kraj, dwa systemy” i moralność społeczną, i wywołujące oburzenie wśród Chińczyków, w tym większości obywateli Hongkongu – stwierdził wiceprzewodniczący parlamentarnej komisji legislacyjnej Zhang Rongshun.

Słowa chińskiego hymnu, “Marszu ochotników”, zostały napisane przez poeta Tiana Hana, a muzykę skomponował Nie Er.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply