Chińscy badacze wojskowi wezwali do opracowania broni zdolnej zniszczyć system satelitarny Starlink Elona Muska, jeśli zagrozi on bezpieczeństwu Chin – poinformował portal Live Science.

W zeszłym tygodniu portal Live Science poinformował, że chińscy badacze wojskowi wezwali do opracowania broni zdolnej zniszczyć system satelitarny Starlink Elona Muska, jeśli zagrozi on bezpieczeństwu Chin.

Naukowcy zwrócili uwagę na „ogromny potencjał Starlink do zastosowań wojskowych” i potrzebę opracowania przez Chiny środków zaradczych w celu monitorowania, wyłączania lub nawet niszczenia rosnącej liczby satelitów. Ich artykuł został opublikowany w zeszłym miesiącu w czasopiśmie China’s Modern Defense Technology. Przetłumaczona kopia artykułu jest dostępna tutaj.

Starlink to szerokopasmowa satelitarna sieć internetowa opracowana przez firmę SpaceX, która ma na celu przesyłanie dostępu do Internetu klientom w dowolnym miejscu na świecie (o ile mają antenę satelitarną Starlink).

Chińscy naukowcy są szczególnie zaniepokojeni potencjalnymi zdolnościami wojskowymi systemów, które, jak twierdzą, mogą być wykorzystywane do śledzenia pocisków hipersonicznych; radykalnie zwiększyć prędkość transmisji danych amerykańskich dronów i myśliwców typu stealth; a nawet taranować i niszczyć chińskie satelity.

„Należy przyjąć kombinację miękkich i twardych metod, aby niektóre satelity Starlink utraciły swoje funkcje” – napisali naukowcy kierowani przez Ren Yuanzhen, badacza z Pekińskiego Instytutu Śledzenia i Telekomunikacji, który jest częścią Wsparcia Strategicznego chińskich sił zbrojnych.

„Starlink stanowi zdecentralizowany system. W konfrontacji nie chodzi o pojedyncze satelity, ale o cały system” – napisali naukowcy. Naukowcy opisali również, w jaki sposób atak na system Starlink wymagałby „niektórych tanich środków o wysokiej wydajności”.

Zobacz też: Orlen przekazał Ukrainie swoje Starlinki

Dokładnie, jakie mogą być te środki, pozostaje niejasne. Naukowcy sugerują, że Chiny powinny zbudować własne satelity szpiegowskie, aby lepiej szpiegować Starlink, znaleźć nowe i ulepszone sposoby hakowania systemów i opracować wydajniejsze metody wyłączania wielu satelitów z sieci. Potencjalnie może to oznaczać rozmieszczenie laserów, broni mikrofalowej lub mniejszych satelitów, które mogłyby zostać wykorzystane do zniszczenia satelitów Starlink. Chiny chcą również konkurować bezpośrednio ze Starlink poprzez uruchomienie własnej sieci satelitarnej.

Starlink był już wcześniej używany do celów wojskowych. Zaledwie dwa dni po rosyjskiej inwazji na Ukrainę 24 lutego ukraiński wicepremier Mychajło Fiodorow poprosił Elona Muska o rozmieszczenie większej liczby satelitów Starlink w tym kraju.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz