Ukraiński Sztab Generalny obawia się nalotów z terytorium Białorusi [+VIDEO]

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w czwartek o groźbie nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Białorusi.

Według czwartkowych informacji opublikowanych przez Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, utrzymuje się groźba nalotów rakietowych i powietrznych z terytorium Białorusi.

„Na kierunkach Wołyń i Polesie główne wysiłki Sił Zbrojnych Białorusi skupiają się na wzmocnieniu środków ochrony granicy państwowej. Jednocześnie eksploatowane są drogi leśne, obwodnice i mosty na terenach przygranicznych z naszym państwem . Z terytorium Białorusi nadal istnieje zagrożenie rakietowe i powietrzne nieprzyjaciela” – napisano w komunikacie.

Wcześniej Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że Rosjanie rozmieścili dywizję systemów rakiet balistycznych krótkiego zasięgu  Iskander-M w obwodzie brzeskim na Białorusi w odległości do 50 km od granicy z Ukrainą.

“Rośnie zagrożenie atakami rakietowymi i lotniczymi na ukraińskie obiekty wystrzeliwane z terytorium Republiki Białorusi” – czytamy w raporcie.

Informacje te potwierdził w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy: “Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę”.

Przypomnijmy, że w nocy ze środy na czwartek Rosja przeprowadziła atak rakietowy na obszarze obwodu lwowskiego. Wybuchy były słyszane przed 23:00 czasu lokalnego. Trafione zostały m.in. obiekty infrastruktury transportowej. Maksym Kozyćki, gubernator obwodu lwowskiego poinformował, że w wyniku ataku rannych zostało 5 osób. Trafili do szpitala, głównie w stanie średnio-ciężkim, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Później podano bardziej precyzyjne informacje. Rosyjskie rakiety manewrujące, według Ukraińców wystrzelone z kierunku południowo-wschodniego, prawdopodobnie z Morza Czarnego, trafiły w obiekty infrastruktury kolejowej w rejonach samborskim i stryjskim. Celem były linie i przejazdy kolejowe. Kocyćki poinformował, że pracownicy ukraińskich kolei wspólnie z technikami w zakresie materiałów wybuchowych pracują nad usunięciem skutków ataku.

Z kolei ukraińskie koleje państwowe podały, że Rosjanie kolejny raz zaatakowali infrastrukturę kolejową, a ostrzał doprowadził do wstrzymania ruchu pociągów pasażerskich. Łącznie, zatrzymane zostały trzy składy pasażerskie.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply