USA nałożyły sankcje na 15 obywateli rosyjskich, w tym na rzeczniczkę MSZ Rosji Marię Zacharową.

Departament Skarbu USA poinformował w czwartek o podjęciu dalszych działań mających na celu uderzenie w “kluczowe sieci wykorzystywane przez elity Rosji, w tym przez prezydenta Władimira Putina, w celu ukrywania i przenoszenia pieniędzy oraz anonimowego korzystania z dóbr luksusowych na całym świecie”. Jak podano, chodzi m.in. o powiązane z Kremlem pośrednictwo w sprzedaży luksusowych jachtów.

Oprócz obywateli rosyjskich i szeregu jachtów, sankcjami objęto też określone samoloty, którymi kremlowskie elity mają być “zainteresowane”.

Na liście sankcyjnej znalazł się Siergiej Roldugin, określony jako “bliski współpracownik Putina i zarządca jego pieniędzy” oraz “opiekun ukrytego za granicą bogactwa prezydenta Putina”.

Sankcje nałożono też na najbogatszego Rosjanina Aleksieja Mordaszowa, członków jego rodziny oraz kontrolowane przez niego spółki.

PRZECZYTAJ: Rosyjski oligarcha pozywa za sankcje

Na “czarnej liście” Departamentu Skarbu znalazł się także szereg rosyjskich urzędników i polityków. Są to minister rozwoju gospodarczego Maksim Rieszetnikow, minister budownictwa Iriek Fajzullin, szef Rosgeologii Siergiej Gorkow oraz rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa.

„Rosyjskie elity, włącznie z prezydentem Putinem, polegają na złożonych sieciach wsparcia, w celu ukrywania, przenoszenia i utrzymywania swojego bogactwa i luksusowych aktywów” – powiedział podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego Brian Nelson. „Dzisiejsza akcja pokazuje, że Departament Skarbu może i będzie ścigać osoby odpowiedzialne za ochronę i utrzymanie tych nieuczciwie zdobytych interesów. Będziemy nadal egzekwować nasze sankcje i ujawniać skorumpowane systemy, dzięki którym wzbogacają się prezydent Putin i jego elity” – czytamy w komunikacie.

Kresy.pl / home.treasury.gov / interfax.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply