Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w niedzielę, że wykryło osiem chińskich balonów przelatujących przez Cieśninę Tajwańską w ciągu ostatnich 24 godzin, z czego pięć przeleciało nad Tajwanem.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, ministerstwo obrony nieuznawanego Tajwanu poinformowało w niedzielę, że wykryło osiem chińskich balonów przelatujących przez Cieśninę Tajwańską w ciągu ostatnich 24 godzin, z czego pięć przeleciało nad Tajwanem. Drugi dzień z rzędu odnotowano tak dużą liczbę balonów.

Tajwan od grudnia skarży się na balony, twierdząc, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa lotniczego i stanowią próbę wojny psychologicznej.

W niedzielę ministerstwo obrony Chin nie odpowiedziało na telefony z prośbą o komentarz. Zarówno Chiny, jak i Tajwan obchodzą obecnie święto Księżycowego Nowego Roku, najważniejsze święto w chińskojęzycznym świecie.

W zeszłym miesiącu rząd Chin odrzucił powtarzające się skargi Tajwanu dotyczące balonów, twierdząc, że służą one celom meteorologicznym i nie należy ich “rozsławiać” ze względów politycznych.

Chińskie samoloty bojowe codziennie operują w Cieśninie Tajwańskiej i często przekraczają jej środkową linię, która wcześniej służyła jako nieoficjalna bariera między obiema stronami. Chiny twierdzą, że nie uznają istnienia tej linii.

W zeszłym miesiącu Tajwan wybrał wiceprezydenta Lai Ching-te na swojego kolejnego prezydenta. Chiny określają go jako niebezpiecznego separatystę.

Lai, który obejmie urząd w maju, zaproponował rozmowy z Chinami, które zostały odrzucone. Mówi, że tylko naród Tajwanu może decydować o swojej przyszłości.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply