W rzekomym dokumencie skierowanym do szefa SBU w Łucku mówi się m.in. o zapobieganiu asymilacji Ukraińców w Polsce i zwiększaniu poprzez nich wpływu Ukrainy na procesy społeczno-polityczne w naszym kraju. SBU miało też polecić monitorowanie działalności polskiego konsulatu, lokalnych organizacji polskich i wybranych mediów zajmujących się Kresami. Zdaniem prof. Andrzeja Zapałowskiego, sprawą powinny zająć się polskie służby.

W sieci zamieszczono domniemany dokument Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, którego treść miałaby wskazywać na podejmowanie przez ukraińskie służby szeroko zakrojonych działań względem polskich organizacji i misji dyplomatycznej na Ukrainie, w obwodzie wołyńskim. Ponadto, inne domniemane działania miałyby dotyczyć m.in. uruchomienia aktywów operacyjnych w środowisku Ukraińców w Polsce, żeby nie dopuścić do utraty tożsamości narodowej przez diasporę ukraińską.


Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowego programy "Graffiti" na antenie Polsat News poinformował, że ministerstwo rozważa wprowadzenie częściowego obowiązku szczepień. (więcej…)


W piątek służby Białorusi kilkukrotnie uszkadzały concertinę na odcinkach granicy ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Czeremsze. Podczas jej naprawiania służby Polski były oślepiane laserami. (więcej…)


Litewskie firmy eksportujące do Chin informują o coraz większych trudnościach. Ich towary nie są przepuszczane przez cło. Powodem ma być usunięcie Litwy z chińskiego rejestru celnego. To już kolejny element pogarszania się relacji litewsko-chińskich.

Litewskie media podają, że tamtejsi eksporterzy mają coraz większe problemy w handlu z Chinami. Chodzi o kłopoty z przejściem towarów przez chiński urząd celny.


Tygodniowy przegląd wydarzeń związanych z wzrostem napięcia na linii Zachód-Rosja.

Zapisz się w poniższym formularzu, aby otrzymywać pełny Kresowy Przegląd Tygodnia co tydzień na swoją skrzynkę mailową:

Wzrost napięcia Zachód-Rosja - Putin powiedział w środę, że chce „konkretnych porozumień” z NATO, aby nie rozszerzało się ono na wschód, stwierdził, że Rosja "czuje się zagrożona"; sekretarz stanu USA Antony Blinken przekazał, że każdy kolejny przejaw agresji Rosji wobec Ukrainy wywołałby „poważne konsekwencje”; „Konsekwentnie realizujemy największą rozbudowę całego systemu obronnego od czasów zimnej wojny" - przekazał sekretarz generalny NATO; szef MSZ Ukrainy stwierdził, że Moskwa „nie ma prawa” decydować o stosunkach Kijowa z NATO; prezydent RP potwierdził pełne poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE i NATO; Łukaszenko zapowiedział, że jeśli NATO przeniesie amerykańską broń jądrową z Niemiec do Europy Środkowej, to wtedy zaproponuje, żeby Rosja rozmieściła swoją broń nuklearną na Białorusi; Łukaszenko potwierdził, że Rosja dostarczyła do centrum szkoleniowego koło Grodna system obrony powietrznej S-400 w wersji bojowej; Łukaszenko po raz pierwszy publicznie wyraził opinię, że Krym w sensie prawnym należy do Rosji; ponad 10 tysięcy żołnierzy i oficerów rosyjskiego Południowego Okręgu Wojskowego rozpoczęło w środę ćwiczenia na południu Rosji; według szefa ukraińskiego MSZ u granic Ukrainy znajduje się 115 tys. rosyjskich żołnierzy; wg gen. Skrzypczaka Rosja nie zaatakuje Ukrainy; ukraińscy nacjonaliści oraz stronnicy byłego prezydenta Petra Poroszenki demonstrowali w środę wieczorem w centrum Kijowa domagając się m.in. ustąpienia prezydenta Wołodymyra Zełenskiego; FSB przekazała, że zatrzymała kilku ukraińskich szpiegów; SBU zatrzymała kilku wysoko postawionych rosyjskich szpiegów; niedaleko granicy z Rosją i Białorusią SBU odkryła magazyn broni palnej; rosyjskie i białoruskie siły zbrojne planują przeprowadzić ćwiczenia na granicy Białorusi z Ukrainą; przedstawiciele resortów obrony Białorusi i Chin podpisali memorandum w obszarze technicznej współpracy wojskowej.


Międzynarodowa agencja ratingowa Fitch utrzymała długoterminowy rating kredytowy Rosji w walucie obcej na poziomie inwestycyjnym „BBB” z perspektywą stabilną.

"Rating Rosji na poziomie BBB jest wspierany przez stabilny poziom zewnętrznej równowagi fiskalnej i najniższy poziom długu publicznego w stosunku do PKB w grupie porównawczej" - podała agencja w komunikacie.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest