Nadzorowana przez MON Agencja Mienia Wojskowego odwołała przetarg na sprzedaż działki w Łodzi. Chińczycy chcieli stworzyć tam wielki kolejowy terminal przeładunkowy w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Decyzja ta miała spowodować, że Chińczycy odwołali swoje plany dotyczące inwestycji w Łodzi.

Wielki terminal przeładunkowy miał powstać w Łodzi na 33-hektarowej działce Agencji Mienia Wojskowego przy ul. Pryncypalnej, posiadającej już bocznicę kolejową, a od 2015 roku będącej częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Łódzka firma Hatrans Logistics, która rozwijała towarowe połączenie z miastem Chengdu w środkowych Chinach, założyła z Chińczykami spółkę, która miała kupić teren i prowadzić inwestycję szacowaną na 120 mln zł, a nawet na ponad 200 mln zł. Lokalne media latem 2015 roku pisały o „tajnej chińskiej inwestycji w Łodzi” i „ogromnym centrum logistycznym dla transportu kolejowego”. Politycy PiS i SLD oraz „Dziennik Łódzki”informowali wówczas, że władze miasta długo nie informowały oficjalnie ani o rozmowach z Chińczykami, ani o tym, czego miałaby dokładnie dotyczyć inwestycja.

Pierwszy przetarg, w którym startowali Chińczycy, został przez Agencję Mienia Wojskowego niespodziewanie odwołany (wcześniej ogłoszono cztery inne przetargi ws. tego terenu). W drugim cenę terenu określono na 41 mln zł. Przetarg miał zostać rozstrzygnięty 7 grudnia, ale pod koniec listopada ub. roku postępowanie wstrzymano. Agencja ogólnikowo tłumaczyła to koniecznością „dokonania ponownej analizy sposobu zagospodarowania nieruchomości”.

Przetarg, który anulowano, miał charakter nieograniczony i stąd mógł go nabyć w zasadzie każdy. Przedstawiciele Hatrans wskazywali w grudniu, że mogłoby dojść do jego uszczegółowienia w zakresie logistyki. Wiceprezydent Łodzi Ireneusz Jabłoński mówił z kolei, że władze miasta będą zachęcały do tego, by przetarg „w nieodległej przyszłości” mógł się odbyć. – Ale pod katem tych funkcji, które są pożądanymi i naturalnymi dla tego obszaru– dodał.

Czytaj także: Po co Chinom „Jedwabny Szlak”?

W tym kontekście na antenie TVP Łódź zwracano uwagę, że jeśli Agencja wycofa się ze sprzedaży działki, a inwestor nie będzie zainteresowany inną lokalizacją w Łodzi, to Łódź może pożegnać się z chińską inwestycją.

– Zupełnie zmienia nam się koncepcja. Jesteśmy 2 lata do tyłu i zaczynamy wszystko od nowa– mówił w grudniu członek zarządu Hatrans, Jarosław Żak. Dodał, że rozpoczynano wówczas branie pod uwagę nowych lokalizacji. – Mam nadzieję, że to tylko opóźnienie, ale nie mogę w tej chwili powiedzieć, czy np. nasz współudziałowiec nie wycofa się z tego przedsięwzięcia –zaznaczał Żak.

PRZECZYTAJ: Czy Łódź i Kutno mogą zostać bramami pomiędzy Chinami a Europą?

Choć liczono, że nie oznacza to rezygnacji AMW ze sprzedaży działki, to decyzja ta miała zostać bardzo źle odebrana przez Chińczyków. Według „GW”zamknęli oni swoje łódzkie biuro i wrócili do Chin. Gazeta sugeruje również, że decyzja Agencji może mieć związek z działaniami szefa MON Antoniego Macierewicza. Nie tylko promuje on bardziej amerykańskie inwestycje w Polsce i jest orędownikiem ścisłego sojuszu z USA, ale otwarcie krytykował chińską koncepcję Nowego Jedwabnego Szlaku, stanowiącą wyzwanie dla Amerykanów, uznając ją za zagrożenie dla Polski.

ZOBACZ: Macierewicz: Nowy Jedwabny Szlak zakłada zlikwidowanie Polski jako niepodległego podmiotu [+VIDEO]

Jak informowaliśmy w połowie grudnia, w rozmowie z Goniec TV Toronto, która miała miejsce w Kandzie w październiku 2015 roku Antoni Macierewicz, wówczas jeszcze poseł PiS, był pytany o kwestię chińskiego projektu Nowego Jedwabnego Szlaku. Zdecydowanie zareagował już na słowa o tym, że w Łodzi powstają terminal i połączenia kolejowe Polska-Chiny.

– Nic w Łodzi nie powstaje. Powstają gazetowe opowieści– śmiał się obecny szef MON.

Zapytany o stosunek PiS do tego projektu, Macierewicz powiedział, że nie chce wypowiadać się w imieniu partii, ale przedstawił własny pogląd na ten temat.

– Koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku i ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami i wyeliminowania z obszaru euroazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych– mówił Macierewicz. – Oraz zlikwidowania Polski jako niepodległego podmiotu –podkreślił. – To Polska, jako największy kraj na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jednym potencjalnym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej superpotęgi– dodał.

Przeczytaj: Hołd lenny ministra Macierewicza

W 2016 roku z Chin do Łodzi przyjechało 400 pociągów towarowych. Chińczycy deklarowali, że w tym roku będzie to tysiąc pociągów, z czego 800 już zakontraktowano. Obecnie są one obsługiwane przez terminal firmy Spedcont na Olechowie, który w ub. roku obsłużył blisko 1,2 tys. pociągów. W 2015 roku łódzcy radni PiS krytycznie odnosili się do chińskiej inwestycji w terminal przy ul. Pryncypalnej, twierdząc, że jeśli to tam przeniosą się Chińczycy, to PKP Cargo straci ważnego klienta, a bazie na Olechowie grozi plajta. Politycy PO i władze miasta zapewniały, że do żadnego upadku polskiego terminalu nie dojdzie.

Władze Łodzi i województwa łódzkiego zabiegały o rozwijanie relacji z Chinami, licząc na chińskie inwestycje infrastrukturalne. Teraz nie wiadomo, że nowoczesny HUB transportowy w Łodzi w ogóle powstanie. Otwartym pozostaje pytanie, gdzie – jeśli nie w Łodzi – Chińczycy chcieliby stworzyć swój terminal. Lokalne media zaznaczają, że Łódź w staraniach o ważny punkt logistyczny ma dużą konkurencję: m.in. Wiedeń i Bratysława.

Czytaj również: Bartosiak: jeśli Polska nie odpowie na chińską propozycję, Pekin znajdzie innego sojusznika w regionie

Kresy.pl / mt

20 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

     • kojoto
      kojoto :

      Tagore… jak przystało na wiernego wyznawcę PiSuaru – bredzisz od rzeczy, do tego półsłówkami… Bo masz nadzieję, że to kogoś zmyli i wydasz się nieco mądrzejszy. Przecież to normalne, że Chiny chcą realizować własne interesy. To samo powinna robić Polska, ale pod zaRządem zdrajców i agentów „międzynarodowych” z USA niestety za wszelką cenę wspiera interesy Izraela, Ukrainy i wciąż wzmaga walkę z antysemityzmem.

     • zefir
      zefir :

      .Współczesne ChRL pod względem kultury i filozofii,nawet mentalności kultywują proludzkie aspekty konfukcjonizmu,:Konfucjanizm, to system filozoficzno – społeczno – etyczny powstały w wyniku nauczania chińskiego filozofa i myśliciela Kung-fu-tsy ( „Mistrz Kung”), który żył w latach 551 – 479 p.n.e. Konfucjusz nie interesował się światem nadprzyrodzonym, będąc jednocześnie przekonanym o istnieniu bogów jednak nie odwoływał się do nich. Kładł nacisk głównie na zagadnienia społeczne.

      Podstawowe zasady nauki Konfucjusza:
      1.Zbudowanie idealnego społeczeństwa, osiągnięcie pokoju na świecie jest możliwe dzięki przestrzeganiu obowiązków wynikających z hierarchii społecznej, oraz zachowaniu rytuałów.
      2.Człowiek jest z natury dobry i zdolny sam kierować własnym życiem, powinien jednak podporządkować się przyjętym zewnętrznym regułom zachowania.
      3. Zamiast dążyć do oderwania się od rzeczywistości należy godzić się ze swoim miejscem w społeczeństwie i wypełniać związane z tym obowiązki.
      4.Podstawą społecznego porządku jest skrupulatne wypełnianie obowiązków jakie ciążą na każdym, zwłaszcza wobec własnej rodziny.
      5.Należy kultywować tradycyjną zależność społeczną ( wulun) np. podwładny podlega panującemu, żona- mężowi, syn – ojcu itp.
      Podstawami organizacji społecznej powinna być humanitarność (ren), sprawiedliwość (yi), rytuał i etykieta. Ta ostatnia nie była jedynie martwym obrzędem ale kośćcem moralnego zachowania, oprócz tego szczerość, otwartość, zaufanie, mądrość.

      W etyce ważne są trzy cechy człowieka roztropność, miłosierdzie i odwaga.

      Należy doskonalić swoją osobowość, współżycie z ludźmi i sposoby rządzenia państwem.
      Wszystko co się dzieje musi być zgodne z „ładem nieba”(tao).

      Od władcy Konfucjusz oczekiwał nie tyle siły militarnej i finansowej, ile silnego oddziaływania moralnego jakie wynika z cnoty.

      Władca powinien otaczać się mądrymi( cnotliwymi) doradcami, którzy w jego imieniu mogą kierować państwem. Konfucjusz polecał poszukiwanie takich mądrych mężów w środowisku filozofów.
      Władca powinien być właściwie wykształcony, sprawiedliwie rządzić i działać dobroczynnie.

      Państwo było dla Konfucjusz przedłużeniem rodziny, władca w państwie pełnił rolę ojca.
      Społeczeństwo było oparte na pięciu związkach zależności i wzajemnych zobowiązaniach tj.

      Dobroć księcia oznaczała lojalność poddanego,
      Miłość ojca wywoływała przywiązanie syna,
      Życzliwość starszych oddawała szacunek młodszych,
      Sprawiedliwość męża powodowała posłuszeństwo kobiety,
      Wierność przyjaciela oznaczała wzajemność przyjaciela.

      Nauczanie Konfucjusza nie przynosiło mu satysfakcji, umierając miał poczucie totalnej klęski. Jednak dopiero po 150 latach od chwili śmierci jego nauka zdobywała coraz większe zainteresowanie, a ostatecznie od II tysiąclecia p.n.e. konfucjanizm stał się doktryną państwową, jego postać zaczęto otaczać boskim kultem.

      Dziś głównym źródłem poznania nauki Konfucjusza są Dialogi konfucjańskie.

     • kojoto
      kojoto :

      Sporo sobie ześwirek zadał, żeby przepisać tu czyjeś wypracowanie na temat konfucjanizmu. Wygląda na 8 klasę podstawówki, może nawet 1-wsza liceum. W kraju w którym za kradzież śrubek z fabryki można zostać rozstrzelanym pod murem tejże fabryki nie doczekawszy sądu, zasady Konfucjusza nie sa chyba zbyt silnie kultywowane. Przykład podałem z życia – opowiadał jeden z Korwinowców, który ma jakąś produkcję w Chinach.

     • zefir
      zefir :

      Poducz się,poducz się trochę banderowski chachełku,nie ja,lecz „tagore”cię o to prosi.Symboliczna „kradzież śrubek” to symboliczna nielojalność poddanego łamiącego nauki Konfucjusza,skazującego się na odrzucenie przez tą społeczność,a tobie g.wno do tego.Ortograficzny nieuk tego nie zrozumie,gdyż nawet z wiedzy podstawówki korzystać nie umie.

     • gan
      gan :

      Zasady dyplomacji wskazywałyby, by usiąść do stołu, do rozmowy. To, czy uda się ustalić konsensus to inna sprawa, zawsze można odłożyć pewne sprawy do omówienia na później. Tym bardziej, że według kultury Chińskiej czas mierzy się nieco inaczej. Tymczasem nasi – pożal się Boże – dyplomaci w ogóle zignorowali wizytę Song Hongbinga w Polsce, dając do zrozumienia, że ważniejszy jest dla nich np. Kazachstan.

 1. malkontent
  malkontent :

  Dla zidiociałej części społeczeństwa zwanej wyznawcami religii smoleńskiej , każda nawet najgorsza i najpodlejsza inicjatywa, skierowana przeciw narodowi i ojczyźnie przez tych pisdzielskich animatorów typu antektworek, czy ajatollah spotyka sie z aplauzem i wiernopoddańczymi umizgami i czołobitnością godną największych idiotów.

 2. wojmir
  wojmir :

  I bardzo słusznie. Jeśli Chiny chcą prowadzić Jedwabny Szlak przez tereny Polski to polskie firmy mają zarabiać na jego obsłudze a nie chińskie. Chińczycy są cwani i chcieli założyć w Łodzi swój terminal i zarabiać na tym – taki był cel tej inwestycji, usuwając polskie firmy z tej przestrzeni gospodarczej.