Z najnowszego badania przeprowadzonego przez CBOS wynika, że sierpień był drugim z rzędu miesiącem, w którym odsetek przeciwników rządu Donalda Tuska przewyższał liczbę jego zwolenników. Wyniki pokazują wyraźny spadek poparcia dla obecnego gabinetu.
Z sondażu wynika, że obecnie 32 proc. badanych identyfikuje się jako zwolennicy rządu (spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do poprzedniego miesiąca), natomiast aż 40 proc. osób określa się jako jego przeciwnicy (bez zmian względem lipca). W czerwcu poparcie dla rządu i jego przeciwników wynosiło po 36 proc., co wskazuje na wyraźną tendencję spadkową w poparciu.
Co więcej, odsetek osób obojętnych wobec rządu wzrósł do 25 proc. (wzrost o 1 punkt proc. w ciągu miesiąca), a 3 proc. badanych nie potrafiło jednoznacznie określić swojego stosunku do działań gabinetu.
Niezadowolenie z kierownictwa Donalda Tuska jako premiera utrzymuje się na wysokim poziomie. Zadowolonych z jego rządów jest 35 proc. badanych (spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu do lipca), a niezadowolonych – 53 proc. Ten poziom niezadowolenia pozostaje niezmieniony w porównaniu z poprzednim miesiącem. Warto zauważyć, że w czerwcu 40 proc. badanych deklarowało zadowolenie z przywództwa Tuska, co świadczy o istotnym spadku w ciągu dwóch miesięcy.
CZYTAJ TAKŻE: CBOS: Niemal połowa badanych niezadowolona z sytuacji w kraju
Na pytanie dotyczące oceny polityki gospodarczej, tylko 36 proc. ankietowanych odpowiedziało, że rząd Donalda Tuska stwarza szansę na poprawę sytuacji gospodarczej kraju. To o 2 punkty procentowe mniej niż w lipcu. Z kolei aż 50 proc. badanych uważa, że polityka rządu nie sprzyja poprawie sytuacji gospodarczej, co pozostaje na tym samym poziomie co w poprzednim miesiącu.
W stosunku do przeciętnych wyników z pierwszej połowy tego roku (zwolennicy – 37,5%, przeciwnicy – 36,8%), CBOS obserwuje wyraźny spadek poparcia dla rządu – o ponad 5 punktów procentowych – oraz wzrost liczby jego przeciwników o ponad 3 punkty procentowe.
CZYTAJ TAKŻE: CBOS: Wśród Polaków, szczególnie młodych, narasta niechęć do przyznawania azylu imigrantom z granicy polsko-białoruskiej
Kresy.pl / rp.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!