Badanie przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) wskazuje na narastającą niechęć Polaków wobec przyznawania prawa do ubiegania się o azyl osobom przybywającym z terenów przygranicznych z Białorusią.

Wyniki badania z lipca 2024 roku pokazują, że aż 73 procent respondentów sprzeciwia się umożliwianiu migrantom z tego regionu składania wniosków o azyl, z czego 49 procent wyraża zdecydowany sprzeciw.

Porównanie wyników z poprzednimi miesiącami wskazuje na wzrost liczby osób negatywnie nastawionych do imigrantów. W czerwcu 2024 roku zdecydowany sprzeciw wyrażało 42 procent badanych, co oznacza, że w ciągu miesiąca odsetek ten wzrósł o 7 punktów procentowych.

W badaniu zwrócono uwagę na wyraźne różnice w postawach wobec tej kwestii w zależności od wieku respondentów. Wśród osób młodszych, sprzeciw wobec udzielania azylu migrantom z granicy polsko-białoruskiej wyraża 79 procent badanych, podczas gdy w najstarszej grupie wiekowej odsetek ten wynosi 68 procent.

CBOS podkreśla, że podejście Polaków do kwestii azylu dla migrantów uległo znaczącym zmianom na przestrzeni ostatnich lat. Kiedy kryzys na granicy z Białorusią dopiero się rozpoczynał w 2021 roku, sprzeciw wobec przyjmowania wniosków o azyl wyrażało 52 procent respondentów, co było znacznie niższym wynikiem w porównaniu do obecnych 73 procent. Z kolei odsetek osób popierających udzielanie azylu był wtedy wyższy o 14 punktów procentowych, osiągając 33 procent.

Respondenci zostali również zapytani o zdanie na temat zwiększenia uprawnień do używania broni przez wojsko i służby graniczne, co zostało uregulowane w ustawie przyjętej pod koniec lipca 2024 roku. Aż 84 procent badanych poparło takie działania, natomiast jedynie 11 procent było przeciw. Warto zauważyć, że poparcie dla zaostrzenia przepisów jest nieco niższe wśród kobiet oraz mieszkańców dużych miast.

Badanie objęło również ocenę propozycji zamknięcia wszelkich przejść granicznych z Białorusią, która była przedmiotem debaty publicznej w czerwcu 2024 roku za sprawą ministra Radosława Sikorskiego. Za takim rozwiązaniem opowiedziało się 72 procent respondentów, podczas gdy 21 procent było przeciwnych. W tym przypadku większe poparcie dla zamknięcia granic wyraziły kobiety oraz mieszkańcy mniejszych miejscowości.

CBOS podsumowuje, że dominującą postawą Polaków jest obecnie sprzeciw wobec przyznawania prawa do ubiegania się o azyl migrantom z rejonu granicy z Białorusią. Postawa ta staje się coraz bardziej powszechna w miarę narastania kryzysu. Dodatkowo, większość Polaków popiera zaostrzenie przepisów dotyczących użycia broni przez służby graniczne oraz zamknięcie przejść granicznych z Białorusią.

Przypomnijmy, że na granicy z Białorusią codziennie dochodzi do co najmniej kilkudziesięciu prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Do ataków na polskich strażników granicznych, policjantów i żołnierzy, którzy pilnują granicy dochodzi regularnie.

Do najtragiczniejszego w skutkach ataku doszło 28 maja, kiedy godzony ostrym narzędziem polski żołnierz zmarł po kilku dniach w szpitalu.

Szturm na polską granicę zorganizowany przez białoruskie i rosyjskie służby został w listopadzie 2021 roku. Od tego czasu imigranci nieustanie próbują przechodzić na polską stronę.

CZYTAJ TAKŻE: Kolejny Ukrainiec zatrzymany za przemyt nielegalnych imigrantów

Kresy.pl / wp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply