69 proc. badanych Polaków uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec odszkodowań za straty poniesione podczas II wojny światowej – pokazuje ostatni sondaż CBOS. To o 15 pkt. proc. więcej, niż dwa lata temu.

CBOS w przeddzień 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków o ich stosunek do ubiegania się o reparacje wojenne od Niemiec. Opowiada się za tym obecnie ponad 2/3 Polaków (69 proc.; 42 proc. zdecydowanie za); to o 15 pkt. proc. niż dwa lata temu, kiedy temat wyraźnie zaistniał i kiedy również przeprowadzono sondaż. Przeciwko jest 21 proc. respondentów (spadek o 15 pkt. proc.).

Największymi zwolennikami domagania się przez Polskę reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione podczas II wojny światowej są osoby deklarujące poglądy prawicowe (88 proc., 61 proc. zdecydowanie za). Podobnego zdania jest większość osób o poglądach centrowych (64 proc.) i nieokreślonych (61 proc.). Sympatycy lewicy są raczej przeciwko (48 proc., 41 proc. za).

 

Przeczytaj: Prezydent Duda dla „Bilda”: reparacje to kwestia moralności – wystawimy rachunek za straty

Czytaj również: „To sprawa między Niemcami a Polską”. Trump skomentował kwestię reparacji wojennych

Pod względem sympatii wobec konkretnych ugrupowań politycznych, największymi zwolennikami ubiegania się o reparacje są wyborcy PiS (90 proc., 62 proc. zdecydowanie za). W przypadku komitetów wyborczych PSL, KO również częściej opowiadano się za tym, przy czym przeciwko występowaniu do Niemiec ws. reparacji była ponad połowa zwolenników komitetu wyborczego SLD.

Zdecydowanie częściej reperacji chcą się domagać osoby z wykształceniem podstawowym/gimnazjalnym (72 proc.) lub zasadniczym zawodowym (78 proc.). W przypadku osób z wyższym wykształceniem pogląd ten podziela 61 proc. badanych; w tej grupie jest też wyraźnie więcej przeciwników domagania się od Niemiec reparacji (31 proc. wobec np. 12 proc. u osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym).

Badanie pokazało też, że 46 proc. Polaków jest dumnych z Powstania Warszawskiego, a 42 proc. – z działalności polskiego podziemia, głównie AK. 36 proc. wyraża duże uznanie dla oporu wobec III Rzeszy w 1939 roku, a 30 proc. z ratowania Żydów przez Polaków. Wyraźnie mniej ankietowanych wskazało na organizację i walkę polskich żołnierzy w ramach Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i ludowego Wojska Polskiego (odpowiednio 10 proc. i 8 proc.).

Badanie “Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 22-29 sierpnia 2019 r. na liczącej 974 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

interia.pl / Kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply