W badaniu przeprowadzonym przez CBOS, po raz pierwszy ponad połowa respondentów zadeklarowała, że w jakimś stopniu czuje się „Europejczykami”, a nie tylko Polakami.

CBOS opublikował wstępne informacje z badań „Aktualne problemy i wydarzenia”, realizowanego w latach 2009-2019. Według wyników badania CBOS, od 2013 roku stopniowo spada odsetek osób uważających się wyłącznie za Polaków (52 proc. w 2009 roku, 60 proc. w 2013 r., 55 proc. w 2014 r., 44 proc. w 2019 roku). Jednocześnie, w zbliżonej skali wzrasta odsetek tych, którzy uważają się za w pierwszej kolejności za Polaków, a w drugiej za „Europejczyków” (45 proc. w 2009 roku, 35 proc. w 2013 r., 41 proc. w 2014 r., 52 proc. w 2019 r.).

Za Europejczyków, a na drugim miejscu za Polaków, uważa się obecnie 4 proc. respondentów (w 2014 roku było to 2 proc., w 2013 r. – 3 proc.). W zasadzie nie stwierdzono takich osób, które uważałyby się wyłącznie za Europejczyków (obecnie 0 proc., w 2013 i 2014 roku – 1 proc.).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Na pytanie, jak obecnie rozwijałaby się Polska, gdyby nie stała się członkiem UE, ¾ badanych (74 proc.) odpowiedziało, że gorzej. Zdaniem 7 proc. rozwijałaby się lepiej. 8 proc. respondentów odpowiedziało, że tak samo jak obecnie. 11 proc. nie miało jasnego zdania.

Przeczytaj: Estymator: co trzeci Polak uważa, że Polska może już wyjść z UE [SONDAŻ]

Według CBOS, „Bilans skutków integracji Polski z Unią Europejską po 15 latach członkostwa jest oceniany zdecydowanie pozytywnie”, co ma odnosić się głównie do „gospodarczych i finansowych korzyści z przynależności do Unii”. Ośrodek ten ocenia też, że „symptomy wzmocnienia identyfikacji z Europą są wyraźne” i zaznacza, że tegorocznym badaniu po raz pierwszy ponad połowa Polaków zadeklarowała, że w jakimś stopniu czuje się Europejczykami, a nie tylko Polakami.

„Poczucie związku z Europą nie doprowadziło do osłabienia tożsamości narodowej. Niemal wszyscy czują się Polakami, a europejska tożsamość jest na ogół wtórna wobec tożsamości narodowej” – zaznacza CBOS.

Przeczytaj: Polacy najbardziej prounijni wśród obywateli krajów Grupy Wyszehradzkiej

cbos.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz