Według sondażu większości Polaków weta prezydenta były słuszne, jednak jeszcze więcej osób widzi konieczność zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 69 proc. badanych Polaków popiera oba weta prezydenta w kwestii reformy sądownictwa. 38 proc. Polaków uważa je za zdecydowanie słuszne, a 31 proc. – za raczej słuszne. Przeciwnego zdania jest jedynie 12 proc. badanych. Według 4 proc. – weta były zdecydowanie niesłuszne, a według 8 proc. – raczej niesłuszne. Niemal co piąty (19 proc.) ankietowany wybrał opcję „trudno powiedzieć”.

Z kolei jeżeli chodzi o konieczność reform w polskim wymiarze sprawiedliwości, to opowiada się za nim aż 81 proc. badanych. Z tego 42 proc. twierdzi, że jest zdecydowanie potrzebna, a 39 proc. – że „raczej potrzebna”. Jedynie 10 proc. Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania zmian (3 proc. zdecydowanie, a 7 proc. – „raczej”). Zdania nie ma 9 proc. badanych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Andrzej Duda oświadczył, że zawetuje ustawy o KRS i SN [+VIDEO]

Pracownia zapytała także, w jakim kierunku powinien zmierzać projekt, opracowywany przez prezydenta. 64 proc. chciałoby całkiem nowych rozwiązań, a 23 proc. – poprawy projektów zaproponowanych przez rząd. Jednak zdaniem 58 proc. Polaków będą one podobne do rozwiązań rządowych.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CBOS zapytał również o ocenę motywów prezydenta. Zdaniem 73 proc. badanych Andrzejowi Dudzie zależy na naprawie sądownictwa zgodnie z normami konstytucyjnymi, ale 65 proc. wskazało, że prezydent chciał wzmocnić swoją pozycję polityczną.

CZYTAJ TAKŻE: Stanisław Tyszka: Andrzej Duda podjął bardzo dobrą decyzję

Sondażownia, w swoim komentarzu podkreśla, że Polacy są skłonni do udzielenia prezydentowi kredytu zaufania przy przedstawianiu propozycji. Dodano, że spór polityczny związany z reformami sądownictwa nie pomaga w budowaniu wiarygodności tak stronie rządzącej, jak i partiom opozycyjnym.

Według sondażu, Polacy uważają, że największy wpływ na dalsze prace nad ustawami zmieniającymi wymiar sprawiedliwości powinien mieć Andrzej Duda – wskazało go 61 proc. badanych. 54 proc. wskazało środowiska sędziowskie i prawnicze, 26 proc. – rząd i partię rządzącą, a tylko 12 proc. – partie opozycyjne.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 17-24 sierpnia na 1009-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

kresy.pl / tvpparlament.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz