Według sondażu większości Polaków weta prezydenta były słuszne, jednak jeszcze więcej osób widzi konieczność zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości.

Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że 69 proc. badanych Polaków popiera oba weta prezydenta w kwestii reformy sądownictwa. 38 proc. Polaków uważa je za zdecydowanie słuszne, a 31 proc. – za raczej słuszne. Przeciwnego zdania jest jedynie 12 proc. badanych. Według 4 proc. – weta były zdecydowanie niesłuszne, a według 8 proc. – raczej niesłuszne. Niemal co piąty (19 proc.) ankietowany wybrał opcję „trudno powiedzieć”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1311 PLN    (5.95%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Z kolei jeżeli chodzi o konieczność reform w polskim wymiarze sprawiedliwości, to opowiada się za nim aż 81 proc. badanych. Z tego 42 proc. twierdzi, że jest zdecydowanie potrzebna, a 39 proc. – że „raczej potrzebna”. Jedynie 10 proc. Polaków nie widzi potrzeby wprowadzania zmian (3 proc. zdecydowanie, a 7 proc. – „raczej”). Zdania nie ma 9 proc. badanych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Andrzej Duda oświadczył, że zawetuje ustawy o KRS i SN [+VIDEO]

Pracownia zapytała także, w jakim kierunku powinien zmierzać projekt, opracowywany przez prezydenta. 64 proc. chciałoby całkiem nowych rozwiązań, a 23 proc. – poprawy projektów zaproponowanych przez rząd. Jednak zdaniem 58 proc. Polaków będą one podobne do rozwiązań rządowych.

CBOS zapytał również o ocenę motywów prezydenta. Zdaniem 73 proc. badanych Andrzejowi Dudzie zależy na naprawie sądownictwa zgodnie z normami konstytucyjnymi, ale 65 proc. wskazało, że prezydent chciał wzmocnić swoją pozycję polityczną.

CZYTAJ TAKŻE: Stanisław Tyszka: Andrzej Duda podjął bardzo dobrą decyzję

Sondażownia, w swoim komentarzu podkreśla, że Polacy są skłonni do udzielenia prezydentowi kredytu zaufania przy przedstawianiu propozycji. Dodano, że spór polityczny związany z reformami sądownictwa nie pomaga w budowaniu wiarygodności tak stronie rządzącej, jak i partiom opozycyjnym.

Według sondażu, Polacy uważają, że największy wpływ na dalsze prace nad ustawami zmieniającymi wymiar sprawiedliwości powinien mieć Andrzej Duda – wskazało go 61 proc. badanych. 54 proc. wskazało środowiska sędziowskie i prawnicze, 26 proc. – rząd i partię rządzącą, a tylko 12 proc. – partie opozycyjne.

Badanie zostało przeprowadzone za pomocą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo 17-24 sierpnia na 1009-osobowej reprezentatywnej próbie losowej dorosłych Polaków.

kresy.pl / tvpparlament.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz