Kilkutygodniowe śledztwo dało efekt w postaci zatrzymania trzech bialskich urzędników oraz trzech lokalnych przedsiębiorców. Sprawa dotyczy podejrzenia nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów dotyczących infrastruktury drogowej – poinformowało Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA) w czwartek.

W komunikacie podkreślono, że funkcjonariusze lubelskiej Delegatury CBA prowadzą postępowanie pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Lublinie dotyczące podejrzenia przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez pracowników Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz Gminy Biała Podlaska w związku z prowadzonymi przetargami.

Ustalenia CBA wskazują, że urzędnicy przekazywali przedsiębiorcom informacje poufne w kwestii planowanych inwestycji w zakresie infrastruktury drogowej, m.in. przebudowy i remontu dróg, zatok autobusowych, ścieżek rowerowych. „Wszystko wskazuje na to, że faworyzując oferentów uzgadniali z nimi opis przedmiotu zamówienia, kwotę przeznaczoną na realizację inwestycji oraz wymagania związane z planowanymi zadaniami, stawiając ich w uprzywilejowanej pozycji względem innych potencjalnych wykonawców. Działali tym samym w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmy, które dzięki temu wygrywały przetargi. W sprawie badany jest okres od lutego do lipca 2020 roku” – pisze służba.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Wśród zatrzymanych znaleźli się zastępca wójta Gminy Biała Podlaska, inspektorzy ds. inwestycji drogowych Urzędu Gminy Biała Podlaska oraz Urzędu Miasta Biała Podlaska oraz trzej lokalni przedsiębiorcy. Przeszukano także miejsca zamieszkania zatrzymanych, siedziby firm, miejsca zatrudnienia.

Zatrzymani usłyszeli w prokuraturze zarzuty nadużycia uprawnień służbowych oraz ujawniania nieuprawnionym osobom informacji. Pozostali podejrzani usłyszeli zarzuty nakłaniania urzędników do  nieuprawnionego udzielania informacji i nadużycia uprawnień służbowych w związku z  planowanymi i prowadzonymi postępowaniami o udzielanie zamówień.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Na początku kwietnia CBA zatrzymało dwie osoby zamieszane w proceder korupcyjny dotyczący realizacji zamówień publicznych na rzecz spółki zajmującej się wykonywaniem odwiertów.

Przypomnijmy, że pod koniec marca br. funkcjonariusze CBA przy współdziałaniu z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej we Wrocławiu zatrzymali 7 osób, w tym byłego i obecnego żołnierza, w związku z nieprawidłowościami dotyczącymi organizowania przetargów w wojsku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: CBA: Kolejne zatrzymania wz. z tzw. aferą melioracyjną, m.in. w siedzibie PZPN

Również pod koniec marca CBA informowało o zatrzymaniu pięciu byłych pracowników PKP S.A., m.in. byłego prezesa spółki. Chodziło o umowy warte w sumie kilkaset tysięcy złotych na usługi public relations.

Zobacz także: CBA zatrzymało osoby podejrzane o korupcję przy legalizacji pracy cudzoziemców

cba.gov.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz