Jan Parys, były Minister Obrony Narodowej podczas sobotniego programu “Debata Tygodnia” informował, że podczas manewrów “Zapad” wojska rosyjskie i białoruskie podchodziły na odległość kilkuset metrów pod granicę Polski i Litwy.

Były Minister Obrony Narodowej Jan Parys, podczas sobotniego programu “Debata Tygodnia” informował, że podczas manewrów “Zapad” wojska rosyjskie i białoruskie podchodziły na odległość kilkuset metrów pod granicę Polski i Litwy.

“Kiedy były ćwiczenia Zapad w tym roku wojska rosyjskie w pełnym szyku bojowym zbliżały do granic państwa litewskiego, w zasadzie były kilkaset metrów od granic państwa litewskiego. To absolutnie przekraczało dopuszczalne przez porozumienia międzynarodowe zakresy ćwiczeń. Nie można się zbliżać do czyjejś granicy w pełnym szyku bojowym tak blisko. Były również tego typu próby ze strony Białorusi blisko naszej granicy, jak państwo mogli słyszeć, czytać z jakichś powodów Sztab Generalny przerzucał jednostki z zachodu na wschód. Z jakiegoś powodu jednostki, które były w rejonie Orzysza, nagle zaczęły maszerować w kierunku północno-wschodnim, tak samo z południa. Jednym słowem czasem trzeba dawać sygnały i ja wiem, że te sygnały zostały odczytane przez stronę rosyjską i te oddziały rosyjskie się bardzo szybko zaczęły się wycofywać z tego bliskiego terenu, bliskiego naszemu terytorium” – mówił były Minister Obrony Narodowej Jan Parys.

Zobacz też: Polska przerzuca siły pancerne na granicę z Białorusią [+VIDEO]

“Sytuacja jest bardzo dynamiczna z jednej strony armia musi się unowocześniać i to jest proces stały. Cały czas trzeba nasycać armię nowym sprzętem (…), a jeśli idzie o nasze bezpieczeństwo to Sztab Generalny musi reagować na to jak zachowują się nasi przeciwnicy. Jak mogliśmy czytać w gazetach, te reakcje były. Widać były powody do takich przesunięć” – dodał.

Zobacz też: Polska przerzuca wojsko na wschód

Jak informowaliśmy na naszym portalu, wicepremier Jarosław Kaczyński i szef MON Mariusz Błaszczak przedstawili założenia nowej ustawy o obronie ojczyzny. “Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby musi mieć możliwość skutecznej obrony, przez dłuższy czas, samodzielnie” – oświadczył wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński. Zapowiedział “radykalne umocnienie sił zbrojnych”.

Mamy do czynienia z dwoma przesłankami, dla których powstała ta ustawa. Ustawa o obowiązku obrony jest z 1967 roku, z licznymi poprawkami. Był to środek komunizmu. Najwyższy czas, żeby ją zmienić. Jest też druga przesłanka, znacznie poważniejsza, czyli obecna sytuacja międzynarodowa i potrzeby obronne naszego państwa. Państwo, które leży na granicy NATO i UE musi mieć poważną siłę odstraszającą, a w razie potrzeby, miejmy nadzieję, że do niej do dojdzie, ale musi mieć możliwość skutecznej obrony, przez dłuższy czas, samodzielnie. Mechanizm uruchomienia pomocy z NATO trwa niekrótko. Jeżeli chcemy uniknąć wojny, to musimy postępować w myśl zasady “chcesz pokoju, szykuj się do wojny” lub “chcesz pokoju, to buduj silne siły zbrojne” – oświadczył Jarosław Kaczyński w czasie wtorkowej konferencji prasowej.

Kresy.pl/Polsat News

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. jerzyjj
  jerzyjj :

  Rosja w ciągu dwóch dni może wdrożyć na terytorium krajów NATO kontyngent z dziesiątkami tysięcy żołnierzy przy wsparciu lotnictwa i floty, podczas gdy Sojusz będzie na to potrzebować miesiące, uważa generał Barrons.
  Zdaniem brytyjskiego wojskowego, jeśli tak się stanie, NATO straci część terytorium, a także straci kontrolę nad przestrzenią powietrzną i wodami terytorialnymi, zanim wszyscy jego 28 członkowie dogadają się, co przedsięwziąć.

  Rada NATO mogłaby pozwolić naczelnemu głównodowodzącemu sił zbrojnych NATO w Europie na stworzenie planu i przygotowanie się do ataku, zaznacza Barrons. Jednak podobne planowanie zostało przerwane po zakończeniu zimnej wojny i zniknięciu zagrożenia w postaci Związku Radzieckiego.

 2. 1000_szabel
  1000_szabel :

  Zacznijcie najpierw od w pełni zintegrowanego i bezpiecznego od ataków cyfrowych systemu zarządzania walką i ąćznością, barany. Bo bez tego kupowanie zabawek, często drogich nie sprawi, że sia WP się zwiększy, a tym samym bezpieczeństwo.