Dr Michael Scheuer, były pracownik Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) z 22-letnim stażem, nazwał obecną sytuacją na Bliskim Wschodzie „zemstą zdrowego rozsądku”.

Podczas radiowej dyskusji na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie, Scheuer zwrócił uwagę na coraz mocniejszą pozycję Hezbollahu w Libanie i tajnej grze Arabii Saudyjskiej, mającej na celu doprowadzić do konfrontacji z Iranem. Były analityk CIA ocenił, że obecny kryzys jest skutkiem „katastrofy, jaką była nasza inwazja na Irak”. Scheuer jest zdania, że coraz więcej wskazuje na to, iż wkrótce wybuchnie wojna na terenie Libanu.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Arabia Saudyjska, a konkretnie były ambasador Królestwa w USA książe Bandar, jak wskazał Scheuer, od czasu wybuchu wojny w Iraku wspierała sunnickie ugrupowania w północnym Libanie. „Izrael jest obecnie oskrzydlony od strony Synaju przez bardzo silną obecność Państwa Islamskiego. Więc mamy do czynienia z największą zemstą zdrowego rozsądku w odniesieniu do neokonserwatystów. Neokonserwatyści chcieli zaatakować Irak w celu ochrony Izraela. Inwazja na Irak wzmocniła pozycję wroga w Libanie i po raz pierwszy również mocno wzmocniła wroga na Synaju. Więc od wschodu i zachodu, neokonserwatyści spowodowali, że kraj ich pierwszej lojalności jest otoczony” – powiedział Scheuer.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Skrytykował również prezydenta Donalda Trumpa za wysłanie amerykańskich żołnierzy do Izraela. „Wygląda to na kolejną z tych krwawych pułapek, jakie mamy w Europie i Korei Południowej, czyli, że jeśli te kraje zostaną napadnięte, pierwszymi, którzy zginą, będą Amerykanie. I wtedy zostaniemy w to wciągnięci” – skonkludował Scheuer. Jak wynika z najnowszych danych opublikowanych przez Pentagon, w Izraelu obecnie stacjonuje 41 żołnierzy amerykańskich.

Michael Scheuer przez 22 lata był pracownikiem Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). W końcowych latach zimnej wojny, za prezydentury Ronalda Reagana, służył jako członek specjalnej komórki w CIA zajmującej się pomocą dla afgańskich mudżahedinów. W latach 1996-1999 Scheuer piastował funkcję szefa tzw. Alec Station, czyli specjalnego oddziału operacyjno-analitycznego zajmującego się rozpracowywaniem siatki islamistów kierowanych i finansowanych przez Osamę Bin Ladena. W późniejszych latach pracował jako specjalny doradca swojego następcy w Alec Station od września 2001 r. do listopada 2004 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Amerykanie mają 1,732 żołnierzy w Syrii 

Kresy.pl / John Fredericks Show

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz