Arbana Xharra, do niedawna redaktor naczelna wydawanego w Pisztinie dziennika „Zeri”, została ciężko pobita w nocy z piątku na sobotę.

Xharra pracowała jako dziennikarka od 2001 roku. Podejmowała się miedzy innymi dziennikarstwa śledczego. Najwięcej wrogów przysporzyły jej artykuły o niebezpieczeństwie usadowienia się w zamieszkanym w większości przez muzułmańskich Albańczyków Kosowie, islamskich ekstremistów. 9 maja Xharra ogłosiła rezygnację z pracy jako dziennikarka i zaangażowanie się w działalności polityczną w ramach rządzącej Demokratycznej Partii Kosowa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W piątek wieczorem po tym gdy Xharra podjechała pod swój dom i wysiadła z samochodu, została zaatakowana i pobita przez nieznanych sprawców. Policja prowadzi śledztwo. Xharra od dawna była celem kampanii zastraszania. W kwietniu ktoś namalował czerwoną farbą pogróżki naprzeciwko domu w którym mieszka. „Publiczne linczowanie dziennikarzy stało się w Kosowie normą” – komentowała Xharra dla portalu Balkan Insight, która mówiła też o „grożeniu rodzinie”.

W 1999 roku NATO dokonało zbrojnego ataku na Jugosławię, wspierając albańskich separatystów w regionie Kosowa. Pod parasolem Sojuszu kosowscy Albańczycy zbudowali struktury parapaństwowe, a w 2008 jednostronnie proklamowali niepodległość. Republika Kosowa jest uznawana przez część państw świata.

Czytaj także: Stany Zjednoczone i NATO ostrzegają Kosowo przed tworzeniem regularnej armii

balkaninsight.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz