Turecki sąd uznał burmistrza Stambułu Ekrema Imagoglu za winnego zniewagi i pozbawił go prawa wyborczego.

Sąd orzekł w środę wobec Imagoglu karę ponad dwóch lat pozbawienia wolności, podał portal France24. Dodatkowo pozbawił go biernego prawa wyborczego. Imamoglu, wywodzący się głównej siły opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) był sądzony za przemówienie jakie wygłosił po wyborach lokalnych w Stambule w 2019 roku, kiedy powiedział, że ci, którzy unieważnili ówczesne głosowanie, są „głupcami”.

W 2019 r. Imamoglu musiał dwukrotnie stawać do wyborów. W marcu zwyciężył niewielką przewagą 13 tys. głosów. Wybory te były kwestionowane przez rządzącą Partię Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Najwyższa Rada Wyborcza uznała jej zarzuty o uchybienia w procedurach wyborczych, w efekcie głosowanie powtórzono w czerwcu tegoż roku. Ponownie zwyciężył w nich reprezentant CHP.

W ten sposób Imagoglu zakończył rządy AKP w największym mieście Turcji, w którym niegdyś ogólnokrajową karierę polityczną zaczynał obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan, zostawszy burmistrzem Stambułu w 1994 r.

France24 podkreśla, że wyrok zapada przed zaplanowanymi na przyszły rok wyborami mającymi wyłonić prezydenta i nowy skład parlamentu. Imagoglu jest potencjalnie groźnym rywalem Erdogana sprawującego od 2014 r. urząd głowy państwa, a wcześnie premiera od 2002 r.

Opozycyjny polityk już zapowiedział apelację, ta zaś może przedłużyć się na tyle, że zdąży jeszcze wziąć udział w przyszłorocznych wyborach.

france24.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply