Według informacji brytyjskiego wywiadu, udostępnionych w czwartek przez ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii, rosyjskie wojsko zwalnia dowódców, których uznaje za winnych niepowodzenia inwazji na Ukrainę.

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii poinformowało w czwartek, że w rosyjskim wojsku dochodzi do zwolnień dowódców, których uznaje za winnych niepowodzenia inwazji na Ukrainę.

“W ostatnich tygodniach Rosja zwolniła wyższych dowódców, których uważa się, że wypadli słabo na początkowych etapach inwazji na Ukrainę. Generał Siergiej Kisiel, który dowodził elitarną 1. Armią Pancerną Gwardii, został zawieszony za niepowodzenie w zdobyciu Charkowa. Wiceadmirał Igor Osipow, który dowodził Rosyjską Flotą Czarnomorską, również prawdopodobnie został zawieszony po zatonięciu krążownika Moskwa w kwietniu“.

Rosyjski szef sztabu generalnego Walerij Gierasimow prawdopodobnie pozostanie na stanowisku, ale nie jest jasne, czy zachowa zaufanie prezydenta Putina – donosi wywiad.

“Wielu urzędników zaangażowanych w inwazję na Ukrainę będzie prawdopodobnie coraz bardziej rozpraszanych przez wysiłki mające na celu uniknięcie osobistej winy za niepowodzenia operacyjne Rosji. To prawdopodobnie jeszcze bardziej obciąży scentralizowany rosyjski model dowodzenia i kontroli, ponieważ oficerowie coraz częściej starają się odkładać kluczowe decyzje swoim przełożonym. W tych warunkach Rosji trudno będzie odzyskać inicjatywę” – czytamy.

Wcześniej brytyjski wywiad podał, że rosyjska ofensywa w Donbasie straciła impet i została znacznie opóźniona. Pomimo początkowych postępów na niewielką skalę, Rosji nie udało się osiągnąć znaczących zdobyczy terytorialnych w ciągu ostatniego miesiąca, jednocześnie utrzymując stale wysoki poziom strat. “Rosja prawdopodobnie poniosła obecnie straty jednej trzeciej sił lądowych, które zaangażowała w lutym” – oszacowali Brytyjczycy.

Według brytyjskiego wywiadu dotychczasowe opóźnienia w ofensywie “prawie na pewno zostaną spotęgowane utratą kluczowych czynników wspomagających, takich jak sprzęt pomostowy oraz wywiadowcze, rozpoznawcze i zwiadowcze drony”.

Czytaj również: Rosjanie wycofują się spod Charkowa. ISW: Ukraina najwyraźniej wygrała bitwę

Jak dodano, “przez cały konflikt brakowało rosyjskiego sprzętu pomostowego, co spowalniało i ograniczało manewry ofensywne. Rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne mają kluczowe znaczenie dla świadomości taktycznej i kierowania artylerią, ale są podatne na ukraińskie zdolności przeciwlotnicze”.

Zobacz: Analitycy: ogromne straty Rosjan pod Biłohoriwką. Utracono sprzęt całej BGT [+WIDEO/+FOTO]

“Siły rosyjskie są coraz bardziej ograniczane przez degradację zdolności, utrzymujące się niskie morale i zmniejszoną skuteczność bojową. Wielu z tych zdolności nie da się szybko zastąpić lub odtworzyć i prawdopodobnie nadal będą utrudniać rosyjskie operacje na Ukrainie. W obecnych warunkach jest mało prawdopodobne, aby Rosja dramatycznie przyspieszyła tempo działąń w ciągu najbliższych 30 dni” – podsumowano komunikat brytyjskiego wywiadu.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply