Brytyjski wywiad: Rosja gromadzi siły rezerwowe z całego kraju

Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy do przyszłych operacji ofensywnych, poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy.

Jak poinformował w sobotę brytyjski wywiad wojskowy, Rosja przenosi siły rezerwowe z całego kraju i gromadzi je w pobliżu Ukrainy do przyszłych operacji ofensywnych.

Duża część nowych rosyjskich jednostek piechoty prawdopodobnie korzysta z pojazdów opancerzonych MT-LB wyjętych z długoterminowego przechowywania napisało brytyjskie Ministerstwo Obrony napisało na Twitterze w regularnym biuletynie.

„Chociaż MT-LB były wcześniej używane w rolach wsparcia po obu stronach, Rosja od dawna uważała je za nieodpowiednie do większości frontowych ról transportowych piechoty”. Został pierwotnie zaprojektowany w latach 50. jako ciągnik artyleryjski, ma bardzo ograniczony pancerz i jeden karabin maszynowy dla ochrony.

Dla kontrastu, w lutym większość pierwszych rosyjskich jednostek szturmowych była wyposażona w bojowe wozy piechoty BMP-2 o grubości pancerza do 33 mm, wyposażone w działko automatyczne kal. 30 mm i wyrzutnię pocisków przeciwpancernych.

„Pomimo twierdzenia prezydenta Putina 7 lipca 2022 r., że rosyjskie wojsko „nawet nie rozpoczęło” działań na Ukrainie, wiele z jej posiłków to ugrupowania ad hoc, rozmieszczane z przestarzałym lub nieodpowiednim sprzętem” – pisze brytyjski wywiad.

Jak przekazała w piątek agencja prasowa Reuters, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział dziennikarzom, że Rosja wykorzystała tylko niewielką część swojego potencjału w wojnie prowadzonej na Ukrainie.

„Potencjał Rosji jest tak wielki, że tylko niewielka jego część jest wykorzystywana w operacji specjalnej” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Prezydent Władimir Putin powiedział w czwartek, że Rosja ledwie zaczęła na Ukrainie i zwrócił się do „Zachodu”, by próbował ją pokonać na polu bitwy, jednocześnie podkreślając, że Moskwa jest nadal otwarta na ideę rozmów pokojowych. „Rosja nie odrzuca negocjacji pokojowych. Ale ci, którzy je odrzucają, powinni wiedzieć, że im dalej to zajdzie, tym trudniej będzie z nami negocjować”.

„Jeśli Zachód chciał sprowokować dalszy konflikt, aby przejść na nowy etap walki z Rosją, to im się to udało” – dodał prezydent Rosji. Zdaniem Putina „kraje Zachodu ostatecznie przegrały bo rozpoczęcie operacji specjalnej w Ukrainie oznaczało początek radykalnego załamania się amerykańskiego porządku światowego”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak podała w czwartek rosyjska agencja prasowa TASS, w ministerstwie obrony Rosji poinformowano dziennikarzy o wysłaniu na odpoczynek jednostek biorących udział w „operacji specjalnej w obronie Donbasu”.

„Jednostki, które wykonywały misje bojowe podczas specjalnej operacji wojskowej, podejmują działania mające na celu uzupełnienie swoich zdolności bojowych. Żołnierze mają możliwość odpoczynku, odbierania listów i paczek z domu” – przekazał resort.

Podano także, że w punktach polowych odbywa się „planowa konserwacja pojazdów wojskowych”. Media ukraińskie interpretują informację podaną przez ministerstwo obrony Rosji jako ogłoszenie „pauzy” w działaniach w Donbasie.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz