Dziennik “Financial Times” pisze o „fali powrotów” do Polski młodych polskich profesjonalistów, którzy studiowali i rozpoczynali swoje kariery w Wielkiej Brytanii.

W artykule autorstwa korespondenta „FT” Joshuy Chaffina przedstawiono historię czterech Polaków, którzy w ostatnich miesiącach, po kilku latach na emigracji, zdecydowali się powrócić do Polski.

24-letnia Marta Tondera opowiedział, jak rok temu była zaniepokojona wynikami referendum ws. Brexitu. W marcu tego roku przeniosła się do Warszawy i podjęła pracę w fundacji charytatywnej przy firmie farmaceutycznej. W rozmowie mówiła, że wszystko potoczyło się nagle, jakby „poza nią”. Powiedziała, że nie mogła odrzucić możliwości rozwoju, którą oceniła jako wymarzoną pracę.

– Myślę, że to bardzo ekscytujący czas w Polsce i tyle rzeczy się zmienia. Polska potrzebuje tego, żebyśmy wrócili – powiedziała Polka. Zaznaczyła również, że podobnie postępuje „wielu młodych i dobrze wykształconych Polaków”. W jej opinii, powodem są zarówno obawy związane z Brexitem, jak również nadzieje dotyczące „kwitnącej polskiej gospodarki, która ma apetyt na ich talent i doświadczenie”.

Z kolei Filip Karasiewicz, który również wrócił do Polski powiedział, że wielu młodych Polaków czuje, że mogą zabrać swój kapitał, który zbudowali pracą i studiami w Wielkiej Brytanii, i przekuć go w szybszą karierę w Polsce. Przyznał, że referendum ws. Brexitu również wpłynęło na jego decyzję. Według niego zasiał on ziarno powrotu do kraju.

Inna Polka cytowana przez „FT” mówiąc o motywacji wskazała na możliwość uczestniczenia w rozwoju Polski oraz na wyższy standard życia. Z kolei fizyk Przemysław Chojecki powiedział, że głos za wyjściem Wielkiej Brytanii z UE „sygnałem, że nie jesteśmy tak mile widziani, jak myśleliśmy”. Dodał, że Polska przeżywa „złoty okres”.

Jak informowaliśmy, według szacunków za 2016 podanych w sierpniu przez brytyjski urząd statystyczny (ONS), w Wielkiej Brytanii mieszkało wówczas ponad milion obywateli Polski. To najwyższy poziom w historii. W ubiegłym roku w Wielkiej Brytanii mieszkało 1,02 mln Polaków. Czyli o 86 tys. więcej niż rok wcześniej.

Jednocześnie, brytyjski urząd statystyczny podał, że w ciągu roku od referendum ws. Brexitu o 44 proc. wzrosła liczba Polaków składających wnioski o brytyjski paszport. Od 1 lipca 2016 do 30 czerwca 2017 roku – wnioski o brytyjskie obywatelstwo złożyło ponad 6,1 tys. Polaków. Rok wcześniej zrobiło to 4,3 tys. osób – podał brytyjski urząd statystyczny. Jest to drugi najwyższy wynik roczny od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Polacy są także największą grupę narodową wśród wnioskodawców o brytyjski paszport z państw unijnych.

„FT” / PAP / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Konkretnie 4 osoby.W 2016 wyjechało z Polski o 160tys osób więcej niż rok wcześniej.Pisowi nie na rękę te powroty bo psują im plan budowy chazarii.Wczoraj Tyszka z Kukiz15 mówił w Polsacie ze następuje wymiana wyjeżdżających Polaków na Upaińców i ze trzeba o tym rozmawiać.Niestety powrotów nie będzie na dużą skalę ,dba też o to przydupas PiS czyli prezio ZPP kamierczak(może winno być -uk) i Morawiecki.