Brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss poinformowała w niedzielę, że na spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z grupy G7 będzie naciskać na dalsze środki przeciwko Rosji, w szczególności na odcięcie dostaw ropy i gazu.

Jak przekazała agencja prasowa Reutera, brytyjska minister spraw zagranicznych Liz Truss poinformowała w niedzielę, że na spotkaniu ze swoimi odpowiednikami z grupy G7 będzie naciskać na dalsze środki przeciwko Rosji, w szczególności na odcięcie dostaw ropy i gazu.

„Na tym się nie skończy”, powiedziała Truss dla Times Radio, odnosząc się do ruchu w sprawie zablokowania dostępu niektórych rosyjskich banków do międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

„Mam dziś spotkanie z moimi odpowiednikami z G7. Będę naciskać na dalsze zaostrzenie polityki wobec Rosji, w szczególności w sprawie dostępu do rosyjskiej ropy i gazu” – powiedziała, ostrzegając rosyjskich przywódców, że mogą być ścigani za zbrodnie wojenne.

Jak informowaliśmy, szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen powiedziała, że zaproponuje przywódcom krajów członkowskich UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT. Sankcje mają też uderzyć w Bank Rosji.

– Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego – powiedziała Ursula von der Leyen. Zaznaczyła też, że to „zamrozi jego transakcje”. Według niej, niemożliwe będzie też dla Banku Rosji zlikwidowanie swoich aktywów.

Szefowa KE powiedziała też, że uniemożliwi to im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. Ponadto, mają ruszyć prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

 

Według ostatnich informacji, Komisja Europejska porozumiała się już w tych kwestiach ze Stanami Zjednoczonymi, a także Niemcami, Francją, Kanadą, Włochami i Wielką Brytanią. Odłożone od systemu SWIFT mają zostać te banki, które zostały już wcześniej objęte sankcjami. W razie potrzeby, może to zostać poszerzone o inne banki. Celem jest też dalsze ograniczenie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości wspierania kursu rubla międzynarodowymi transakcjami finansowymi.

Kresy.pl/Reuter

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply