Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen powiedziała, że zaproponuje przywódcom krajów członkowskich UE usunięcie pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT. Sankcje mają też uderzyć w Bank Rosji.

– Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego – powiedziała Ursula von der Leyen. Zaznaczyła też, że to „zamrozi jego transakcje”. Według niej, niemożliwe będzie też dla Banku Rosji zlikwidowanie swoich aktywów.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1741.62 PLN    (7.91%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Szefowa KE powiedziała też, że uniemożliwi to im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. Ponadto, mają ruszyć prace nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na unijnych rynkach.

 

Według ostatnich informacji, Komisja Europejska porozumiała się już w tych kwestiach ze Stanami Zjednoczonymi, a także Niemcami, Francją, Kanadą, Włochami i Wielką Brytanią. Odłożone od systemu SWIFT mają zostać te banki, które zostały już wcześniej objęte sankcjami. W razie potrzeby, może to zostać poszerzone o inne banki. Celem jest też dalsze ograniczenie rosyjskiemu bankowi centralnemu możliwości wspierania kursu rubla międzynarodowymi transakcjami finansowymi.

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz