W czwartek czarnoskóry mężczyzna zginął w Brazylii z rąk ochroniarzy w supermarkecie. W niedzielę, drugi dzień z rzędu, w wielu miastach kraju odbywały się masowe protesty w związku z opisywaną sprawą.

W niedzielę w Brazylii drugi dzień z rzędu odbywały się masowe protesty, spowodowane zabiciem czarnoskórego spawacza, 40-letniego Joao Alberto Silveiry Freitasa – podaje „Microsoft News”. Mężczyzna zginął w czwartek z rąk dwóch ochroniarzy przed supermarketem w Porto Allegre, stolicy stanu Rio Grande do Sul.

Jeden z ochroniarzy obezwładnił mężczyznę. Drugi stosował wobec niego przez 5 minut chwyt uniemożliwiający oddychanie. Obydwaj zostali aresztowani pod zarzutem zabójstwa. Na nagraniu, które obiegło media społecznościowe widać, że mężczyzna jest wielokrotnie uderzany w głowę przez jednego z ochroniarzy. Lokalne media podały, że sytuacja miała miejsce po tym, jak mężczyzna, który robił zakupy z żoną, nie zgodził się ze sprzedawcą przy kasie – informuje agencja „Bloomberg”.

Śmierć spawacza wywołała uliczne protesty. Niedzielne demonstracje odbywały się przed halą Carrefoura, gdzie zabito mężczyznę, przed supermarketami wspomnianej sieci w Bello Horizonte, stolicy stanu Minas Gerais, w Recife, stolicy stanu Pernambuco oraz innych miastach kraju.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sobotę prezydent Brazylii Jair Bolsonaro został powitany demonstracjami protestacyjnymi, podczas inspekcji w stanie Amapa nad Amazonką. Od prawie trzech tygodni występuje tam wielogodzinny blackout, ponieważ piorun częściowo zniszczył główną elektrownię regionu. Uczestnicy demonstracji manifestowali przeciw opieszałości władz. Solidaryzowali się także z mężczyzną, który został zabity przez ochroniarzy supermarketu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Demonstranci wznosili nieprzyjazne wobec prezydenta hasła. Sytuacja z czwartku była przez nich porównywana do śmierci czarnoskórego obywatela USA George Floyda, która miała miejsce w lecie.

Zobacz także: Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro zwolnił ministra zdrowia w związku z różnicą zdań co do walki z koronawirusem

msn.com / wsj.com / youtube.com / bloomberg.com / afp.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz