Sytuacja humanitarna w Strefie Gazy “nie może być gorsza” – oświadczył w poniedziałek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Podkreślił, że od tej pory nie będzie mówił o procesie pokojowym, ale o procesie obejmującym budowę dwóch państw.

Szef dyplomacji UE wypowiadał się w poniedziałek przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych państw UE w Brukseli. Borrell wskazał, że sytuacja humanitarna w Strefie Gazy “nie może być gorsza”.

“Odtąd nie będę mówił o procesie pokojowym, ale o procesie obejmującym budowę dwóch państw”, Izraela i Palestyny – powiedział.

Wyraził opinię, że “pokoju i stabilności nie można zbudować jedynie środkami militarnymi”.

W poniedziałkowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw UE biorą udział szef MSZ Izraela oraz minister spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej.

W piątek prezydent USA Joe Biden oświadczył, że wierzy, iż rozwiązanie dwupaństwowe między Izraelczykami i Palestyńczykami nadal jest możliwe, nawet przy obecnym izraelskim rządzie.

Także minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej przekazał, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Izraelem bez “rozwiązania kwestii palestyńskiej”. Wskazał, że chodzi o budowę niepodległego państwa palestyńskiego.

Sekretarz generalny ONZ António Guterres potępił w niedzielę Izrael za “rozdzierającą serce” śmierć palestyńskich cywilów w Gazie. Stawianie oporu wobec państwowości narodu palestyńskiego nazwał “niedopuszczalnym”.

Czytaj także: RPA oskarża Izrael o ludobójstwo w Gazie przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości

timesofisrael.com / arabnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply