Minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej oświadczył, że nie może być mowy o normalizacji stosunków z Izraelem bez “rozwiązania kwestii palestyńskiej”.

Szef MSZ Arabii Saudyjskiej, książę Faisal bin Farhan Al Saud, udzielił wywiadu stacji CNN. W wyemitowanym w niedzielę materiale zapytany, czy nie będzie normalnych relacji z Izraelem bez drogi do powstania wiarygodnego państwa palestyńskiego, odpowiedział: “To jedyny sposób, w jaki możemy na tym [obecnym kryzysie] zyskać. Zatem tak – potrzebujemy stabilności, a stabilność nastąpi jedynie poprzez rozwiązanie kwestii palestyńskiej”.

Podkreślił, że deeskalacja konfliktu w Strefie Gazie i powstrzymanie ofiar śmiertelnych wśród ludności cywilnej to kluczowy cel Arabii Saudyjskiej.

“Widzimy, że Izraelczycy miażdżą Gazę, ludność cywilną Gazy” – powiedział. “To jest całkowicie niepotrzebne, całkowicie niedopuszczalne i należy z tym skończyć” – dodał.

Przeczytaj: Biden za powstaniem niepodległego państwa palestyńskiego. “Nadal możliwe”

Saudyjskie królestwo, na którego terenie znajduje się mająca kluczowe znaczenie dla wszystkich muzułmanów Mekka, nigdy nie uznało istnienia Izraela. Arabia Saudyjska nie przyłączyła się do Porozumień Abrahamowych mediowanym przez USA w 2020 r., w wyniku których jego sąsiedzi z Zatoki Perskiej, Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie nawiązały formalne stosunki z Izraelem.

W ostatnim czasie administracja prezydenta USA Joe Bidena wywierała na Saudów nacisk, by podjęli ten sam krok. W ostatnich latach prowadzący politykę bezpieczeństwa i zagraniczną królestwa następca tronu Mohammad ibn Salman negocjował w tym kierunku uzyskując perspektywę gwarancji bezpieczeństwa ze strony Waszyngtonu oraz wparcie Amerykanów przy budowie cywilnego sektora nuklearnego w Arabii Saudyjskiej. Jeszcze we wrześniu w wywiadzie dla Fox News saudyjski książę powiedział, że “z każdym dniem jesteśmy bliżej” porozumienia z Izraelem, choć podkreślił jednocześnie, że kwestia palestyńska jest “bardzo ważna” dla Rijadu.

Wrześniowe doniesienia medialne wskazywały, że Arabia Saudyjska wycofała się z rozmów normalizacyjnych ze względu na “ekstremistyczny” rząd Benjamina Netanjahu. Stanowisko Saudów zaostrzyło się na skutek kolejnej odsłony konfliktu w Strefie Gazy.

reuters.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply