USA są gotowe rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów do latania myśliwcami F-16 na swoim terytorium – oświadczył w piątek koordynator Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, John Kirby.

Jak podkreślił Kirby, Stany Zjednoczone są gotowe do rozpoczęcia szkolenia Ukraińców na samolotach F-16, jeśli europejscy sojusznicy nie będą mieli na to wystarczających środków. “Jeśli Europa wyczerpie swoje możliwości szkoleniowe, jesteśmy oczywiście gotowi rozpocząć szkolenie ukraińskich pilotów tutaj, w USA” – wskazał.

Podkreślił, że jest jeszcze długa droga do momentu, gdy Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce i będzie mogła zintegrować je ze swoimi siłami powietrznymi.

“Powodem, dla którego to robimy, jest nasza długoterminowa, szersza kampania mająca na celu poprawę zdolności militarnej Ukrainy do samoobrony” – powiedział.

Zaznaczył, że sojusznicy Ukrainy muszą też stworzyć wszelkie niezbędne zaplecze do obsługi i eksploatacji zachodnich samolotów. “To wszystko wymaga czasu” – stwierdził.

W czerwcu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że szereg krajów potwierdziło dostarczenie Ukrainie myśliwców F-16. Zaznaczył, że chodzi o „potężną liczbę” tych samolotów od międzynarodowych partnerów.

„Otrzymałem już zapewnienie ilościowe od niektórych partnerów. Jest potężne. Kiedy otrzymałem te dane, miałem szczęśliwy dzień. Była to potężna propozycja” – powiedział Zełenski.

Zobacz także: Ukraina chce wyszkolić kilkudziesięciu pilotów F-16

pravda.com.ua / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply