Szereg krajów potwierdziło, że dostarczy Ukrainie myśliwce F-16 – poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak poinformował we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, szereg krajów potwierdziło, że dostarczy Ukrainie myśliwce F-16. Zełenski zaznaczył, że Ukraina otrzyma „potężną liczbę” tych samolotów od międzynarodowych partnerów.

„Mieliśmy bardzo ważne spotkanie w Mołdawii, gdzie odbyłem jedno zamknięte spotkanie z wieloma krajami, które dokładnie potwierdziły, że dadzą nam F-16. Aby to zrobić, potrzebujemy wspólnej umowy ze Stanami Zjednoczonymi. Nie mogę ujawnić szczegółów” – powiedział prezydent.

Zełenski dodał, że uzyskał zapewnienie od niektórych europejskich partnerów, że liczba F-16 będzie “potężna”.

“Otrzymałem już zapewnienie ilościowe od niektórych partnerów. Jest potężne. Kiedy otrzymałem te dane, miałem szczęśliwy dzień. Była to potężna propozycja” – powiedział Zełenski.

Jednocześnie, według niego, F-16 potrzebuje infrastruktury, która zostanie zbudowana.

W niedzielę minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow poinformował, że kraj nie użyje samolotów bojowych F-16 podczas spodziewanej letniej kontrofensywy. Minister opowiedział o tym w rozmowie z NHK w niedzielę w Singapurze.

Reznikow dodał, że szkolenie ukraińskich pilotów na zachodnich myśliwcach zajmie trochę czasu.

Ponadto, według niego, Ukraina będzie musiała uzgodnić ze swoimi partnerami zapewnienie inżynierów i personelu technicznego, którzy będą mogli zaangażować się w konserwację i naprawę tych samolotów.

Według ministra Ukraina będzie gotowa do wysłania myśliwców F-16 jesienią lub zimą. Dodał, że obecnie niektóre kraje zachodnie szkolą już ukraińskich pilotów do pilotowania tych samolotów bojowych lub oferują taką pomoc.

W poniedziałkowej rozmowie z agencją Reuters, minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że kraj  ma wystarczającą ilość broni, aby rozpocząć kontrofensywę przeciwko siłom rosyjskim.

Szef MSZ Ukrainy nie odpowiedział na pytanie, czy kontrofensywa się rozpoczęła. Według niego najważniejsze jest nie to, kiedy się zacznie, ale żeby zakończyło się zwycięstwem Ukrainy. “Co umożliwi Kijowowi członkostwo w Sojuszu” – dodał minister

„Członkostwo w NATO nie może powstrzymać tej wojny, ale członkostwo w NATO powstrzyma dalsze wojny. Dlatego najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa w regionie jest dojście do momentu, w którym Ukraina stanie się członkiem NATO” – powiedział Kuleba.

Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że członkostwo w NATO jest kolejnym wielkim celem Ukrainy po otrzymaniu w przyszłości myśliwców F-16.

„Odblokowaliśmy całą broń… Nie zostało już nic wielkiego o co można by walczyć” – podkreślił.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    “Szef ukraińskiej dyplomacji podkreślił, że członkostwo w NATO jest kolejnym wielkim celem Ukrainy po otrzymaniu w przyszłości myśliwców F-16.” – nie będzie dla banderowców F-16 ani członkostwa w NATO 🙂