Jak informuje Państwowy Komitet Przemysłu Zbrojnego Białorusi nowa konstrukcja – wóz opancerzony Kajman, przeszedł już testy na suchym lądzie i w wodzie.

Nowa konstrukcja, oparta na klasycznym radzieckim BRDM-2, została wyprodukowana przez Zakłady Remontowe nr 140 w Borysowie. Na zlecenie Państwowego Komitetu Przemysłu Zbrojnego Białorusi przeprowadziły one kolejną modernizację. MBTS Kajman to wóz opancerzony rozpoznania, zdolny do pokonywania cieków wodnych. Pierwotna konstrukcja została bardzo poważnie przebudowana: zmieniono konfigurację pancerza kadłuba, dodano drzwi desantowe z jego boku, przebudowano wieżę pojazdu. Można ją opcjonalnie wyposażać w karabin maszynowy PKS kalibru 7.62mm, wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kalibru 12,7mm, granatniki automatyczne AGS-17 Płomień lub AGS-30C, a nawet zdalnie sterowany moduł bojowy Adunok – wszystko produkowane przez białoruskie zakłady zbrojeniowe. Kajman waży 8 ton, na lądzie rozwija prędkość do 110 km na godzinę a w wodzie do 8 km/h. Jego zasięg to 1000 km dzięki nowoczesnemu silnikowi.

Nowy pojazd bojowy był testowany co namnjiej od roku, bowiem to właśnie przed rokiem Komitet upowszechnił obrazujące testy nagranie wideo. W ramach nich do pojazdu strzelano z Kałasznikowa kaliber 7,62mm, automatycznego granatnika kaliber 30mm oraz z karabinu wyborowego SWD pociskami ze stalowymi rdzeniami.

Czytaj także: Łukaszenko: z Ukrainy przez Białoruś idzie masa broni i materiałów wybuchowych

belsat.eu/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz