Białoruś: Rozpoczęto testy w elektrowni atomowej Ostrowiec

W elektrowni atomowej w Ostrowcu rozpoczęto testy hydrotechniczne reaktora w pierwszym bloku. Jest to etap przygotowawczy do uruchomienia elektrowni.

Ministerstwo Energii Białorusi poinformowało, że w elektrowni atomowej w Ostrowcu rozpoczęto testy hydrotechniczne reaktora w pierwszym bloku – podał w poniedziałek portal „WNP.pl”. Stanowią one etap przygotowawczy do uruchomienia elektrowni.

„Na pierwszym bloku energetycznym BelNPP rozpoczęły się próby wodne reaktora. Podczas hydrotestów sprawdzona zostanie praca głównych pomp obiegowych i innych urządzeń pierwszego i drugiego obiegu reaktora” – „WNP.pl” cytuje resort energii Białorusi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Litwa poprosiła USA, by traktowały białoruską elektrownię atomową tak samo jak Nord Stream 2

Podkreślono, że pomyślne zakończenie hydrotestów umożliwi przystąpienie „do ogrzewania obwodu pierwotnego reaktora do parametrów nominalnych, określenia jego charakterystyk hydraulicznych, a następnie doprowadzenia reaktora do minimalnego kontrolowanego poziomu mocy”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

BelNPP z dwoma reaktorami WWER-1200, których łączna moc wynosi 2400 MW, powstaje według rosyjskiego projektu. Elektrownia jest położona w pobliżu miasta Ostrowiec (obwód grodzieński).

Zobacz także: Prezydent Litwy o białoruskiej elektrowni jądrowej: to zagrożenie dla zdrowia, bezpieczeństwa i środowiska

Głównym wykonawcą projektu jest państwowy koncern Rosatom.

Paliwo było ładowane do reaktora pierwszego bloku od 7 do 20 sierpnia bieżącego roku. Aktualnie na bloku realizowany jest etap fizycznego rozruchu.

Portal przypomina, że rozpoczęcie pracy pierwszego bloku planowane jest na IV kwartał 2020 roku. W 2022 roku ma zostać uruchomiony drugi blok.

Zobacz także: Premier Litwy wzywa do nie kupowania energii z białoruskiej elektrowni jądrowej i twierdzi, że popiera go Polska

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Decyzję o budowie pierwszej białoruskiej elektrowni atomowej tuż przy granicy Litwy, Mińsk podjął jeszcze w 2008 r. Ma składać się z dwóch bloków energetycznych, produkcji rosyjskiej. Okres eksploatacji elektrowni przewidziano na 60 lat. Paliwem ma być nisko wzbogacony uran, a systemy chłodzenia będą zaopatrywane przez rzekę Willę. Władze Litwy oprotestowały inwestycję uważając ją za zagrożenie dla bezpieczeństwa i zdrowia swoich obywateli. Jednak Białorusini konsekwentnie prowadzą nadal inwestycję.

Litwini prowadzili już w Wilnie ćwiczenia obrony cywilnej na wypadek skażenia materiałami promieniotwórczymi, a w maju władze Litwy zakupiły 4 mln tabletek z jodem.

wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz