Białoruś: Nieśwież otwarty dla turystów

Pod koniec tego roku planuje się otwarcie po rekonstrukcji Pałacu Radziwiłłów w Nieświeżu. Część pomieszczeń kompleksu pałacowego jest już udostępniona turystom do zwiedzania.

Wiceminister kultury Białorusi Tadeusz Strużecki powiedział Polskiemu Radiu, że trzeba było wykonać wiele prac budowlanych i restauracyjnych. Odnowiony Pałac Radziwiłów będzie pełnić rolę nie tylko obiektu muzealnego, ale i współczesnego obiektu kulturalnego. “Przewiduje się powstanie galerii malarstwa współczesnego. Bedzie też wielofunkcyjna sala teatralna” – mówi wiceminister. Strużecki wierzy, że odnowiony pałac Radziwiłłów będzie chętnie odwiedzany przez turystów. “To jest właśnie ten przykład wspólnej spuścizny, do której będą jechać nie tylko Białorusini, ale również Polacy i obywatele innych państw”- uważa urzędnik. W związku z restauracją Pałacu w Nieświeżu pojawiają się też głosy, że niektóre prace były nieuzasadnione. Chodzi, między innymi, o rozebranie niektórych historycznych ścian budowli.
Pałac Radziwiłłów w Nieświeżu został zbudowany na przełomie XVI i XVII wieku. Po drugiej wojnie światowej radzieckie władze znacjonalizowały budowlę i zamieniły w sanatorium. Pałac mocno ucierpiał w trakcie pożaru dachu w 2002 roku. Dla Białorusinów jest jednym z najcenniejszych zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zdjęcie pałacu umieszczone zostało na banknocie o największym nominale, czyli 100 000 białoruskich rubli.

IAR/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply