Rosyjskie ministerstwo energetyki poinformowało w czwartek, że białoruscy specjaliści przywrócili dostawy prądu do elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie – przekazała agencja prasowa Reuters.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, rosyjskie ministerstwo energetyki poinformowało w czwartek, że białoruscy specjaliści przywrócili dostawy prądu do elektrowni atomowej w Czarnobylu na Ukrainie.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba napisał w środę na Twitterze, że w wyniku działań wojennych uszkodzona została cała linia zasilająca elektrownię jądrową w Czarnobylu. Obiekt, który obecnie znajduje się w rękach Rosjan, ale jest wciąż obsługiwany przez ukraińską załogę, jest pozbawiony energii elektrycznej.

Kułeba poinformował, że zapasowe generatory diesla będą w stanie zasilać elektrownię w Czarnobylu i jej obiekty przez 48 godzin.

“Wtedy system chłodzenia wypalonego paliwa jądrowego zostanie wyłączony, co grozi wyciekiem promieniowania. Barbarzyńska wojna Rosji zagraża całej Europie. Putin musi ją natychmiast zatrzymać!” – napisał szef ukraińskiej dyplomacji.

Kułeba wezwał Rosję do natychmiastowego wstrzymania ognia i umożliwienia ekipom naprawczym jak najszybszego przywrócenia dostaw energii elektrycznej do Czarnobyla.

Do twierdzeń strony ukraińskiej odniosła się już Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (IAEA). Jej dyrektor generalny Rafael Mariano Grossi stwierdził, że doszło do naruszenia zasady bezpieczeństwa dotyczącej zapewnienia nieprzerwanego zasilania elektrowni. Jednak w tym przypadku MAEA nie widzi krytycznego wpływu na bezpieczeństwo.

Zdaniem MAEA ilość wody chłodzącej i obciążenie cieplne basenu do przechowywania wypalonego paliwa w elektrowni w Czarnobylu są wystarczające do skutecznego odprowadzania ciepła bez potrzeby zasilania elektrycznego.

PRZECZYTAJ: Czarnobyl zdobyty przez rosyjskie wojska [+VIDEO]

Przypomnijmy, że podobne komunikaty strona ukraińska wydawała w związku z ostrzelaniem i zajęciem przez Rosjan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski twierdził nawet, że Rosja chce wywołać katastrofę nuklearną i zaapelował o natychmiastową reakcję Europy.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply