Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największy tego typu obiekt w Europie, jest pod kontrolą Rosjan. Wcześniej, podczas walk i ostrzału na terenie elektrowni wybuchł pożar, który ugaszono. Prezydent Ukrainy twierdzi, że Rosja chce wywołać katastrofę nuklearną i zaapelował o natychmiastową reakcję Europy.

Jeszcze w czwartek rosyjskie wojska zajęły miasto Enerhodar, wcześniej opuszczone przez obawiające się okrążenia siły ukraińskie, a później także położoną w pobliżu Zaporoską Elektrownię Jądrową, największy tego typu obiekt w Europie. Strona ukraińska potwierdziła to w piątek rano. Późnym wieczorem pojawiły się doniesienia o prowadzonym przez Rosjan ostrzale w kierunku budynków, a później w nocy z czwartku na piątek, o wybuchu pożaru w pobliżu elektrowni.

Przed godz. 6:00 rano czasu miejscowego, Państwowa Służba Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych podała, palił się budynek szkoleniowy. Ogień objął około 2 tys. m kwadratowych powierzchni. Jak podano, że było ofiar ani rannych. Pół godziny później poinformowano, że pożar został ugaszony.

Według ukraińskich mediów, około 4 w nocy Rosjanie uderzyli na pierwszy blok energetyczny elektrowni, celem zajęcia całości obiektu. Ukraińcy twierdzą, że z tego powodu służby nie mogły przystąpić do gaszenia pożaru. Blok ten kilka dni temu został postawiony w stan planowanego remontu.

Jeszcze w nocy na informacje o ataku na Zaporoską Elektrownię Jądrową i pożar, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił w sieci nagranie wideo, w którym oświadczył, że rosyjskie czołgi celowo strzelają w bloki energetyczne największej elektrowni atomowej w Europie.

„Europa powinna się obudzić. (…) Zwracam się do wszystkich… którzy znają słowo Czarnobyl… Rosja chce to powtórzyć i już powtarza, tylko sześć razy bardziej. (…) Żadne państwo nigdy nie ostrzelało atomowego bloku energetycznego. To pierwszy raz w historii ludzkości, państwo-terrorysta uciekło się nawet do terroru jądrowego. Rosyjscy propagandziści grozili, że okryją świat jądrowym popiołem. Teraz to nie groźba – teraz to rzeczywistość” – mówił Zełenski.

Ukraińskie prezydent zaapelował też natychmiastowe zatrzymanie rosyjskich wojsk, a ludzi z całego świata to apelowania do polityków.

„Ukraina to 15 bloków atomowych. Jeśli będzie wybuch, to koniec wszystkiego. Koniec Europy. To ewakuacja Europy. Tylko natychmiastowe działania Europy mogą powstrzymać rosyjskie wojska. Nie pozwólcie Europie zginąć od katastrofy elektrowni atomowej”.

Agencja Unian w komentarzu napisała, że prezydent Rosji Władimir Putin „faktycznie już rozpoczął wojnę nuklearną, której tak bardzo obawiał się Zachód”.

Jak podaje strona ukraińska, według stanu na piątek rano, teren elektrowni jest zajęty przez Rosjan, przy czym bloki energetyczne są nienaruszone i nie odnotowano żadnych zmian w promieniowaniu. Stwierdzono co prawda uszkodzenie obudowy przedziału reaktora bloku energetycznego nr 1, ale nie wpływają one na jego bezpieczeństwo. Obecnie prowadzone są w nim zresztą zaplanowane wcześniej prace remontowe.

Ponadto, bloki 2 i 3 są odłączone od sieci, trwa tam chłodzenie urządzeń jądrowych, podobnie jak w blokach 5 i 6. Pracuje normalnie blok 4. Według oficjalnego komunikatu,personel kontroluje stan bloków energetycznych i zabezpiecza i odpowiednią, bezpieczną eksploatację.

Czytaj także: Rozmowa telefoniczna prezydentów Rosji i Francji. „Putin chce całej Ukrainy”

Unian / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply