Sekretarz marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych przyznał, że Chiny mają obecnie więcej okrętów niż USA. Podkreślił, że posiadają też większe możliwości produkcyjne w tym zakresie. Jego zdaniem “Pekin stara się demonstrować swoją potęgę na oceanach”.

Sekretarz marynarki wojennej USA Carlos Del Toro powiedział podczas ubiegłotygodniowego przemówienia w Waszyngtonie, że Chiny „konsekwentnie próbują naruszać suwerenność morską i dobrobyt gospodarczy innych krajów, w tym naszych sojuszników na Morzu Południowochińskim i w innych miejscach”. „Mają teraz większą flotę, więc rozmieszczają ją na całym świecie” – wskazał, cytowany przez CNN. Podkreślił, że Waszyngton musi w odpowiedzi zmodernizować własną flotę.

Jak wskazał, USA potrzebują większej ilości nowoczesnych okrętów, które “dadzą radę sprostać chińskiemu zagrożeniu”.

Zwrócił uwagę, że Chiny posiadają obecnie około 340, a Stany Zjednoczone – mniej niż 300. Sekretarz marynarki wojennej USA ostrzegł, że w nadchodzących latach Chiny mogą osiągnąć liczbę nawet 400 okrętów wojennych.

Plany Pentagonu zakładają rozbudowę amerykańskiej floty do 350 okrętów do 2045 roku. CNN zaznacza, że to wciąż mniej, niż będą mieć Chiny.

Del Toro podkreślił, że amerykańskie stocznie nie są w stanie dorównać chińskim. “Mają 13 stoczni, a niektóre z nich posiadają większe możliwości produkcyjne, niż wszystkie nasze stocznie razem wzięte. To stanowi realne zagrożenie” – powiedział.

Zobacz także: Chiny “nie mogą obiecać powtrzymania się od użycia siły militarnej” w sprawie Tajwanu

CNN zwraca uwagę, że Stany Zjednoczone posiadają siedem stoczni, które produkują okręty na potrzeby amerykańskiej marynarki wojennej. Del Toro wskazał także na braki kadrowe w USA. Jego zdaniem Stany Zjednoczone posiadają jednak lepszych konstruktorów.

“Dowództwo Marynarki Wojennej wskazuje prawdziwe lub wyimaginowane wady chińskiego przemysłu stoczniowego, zamiast rozważać możliwość porażki USA w ciągu najbliższych dwóch dekad w zakresie projektowania i budowy okrętów dla własnej marynarki” – Blake Herzinger, ekspert ds. polityki obronnej w American Enterprise Institute, odniósł się do wypowiedzi Del Toro, krytykując kierunek amerykańskiej polityki w tym zakresie.

Zobacz także: Generał USA ostrzega, że w 2025 r. może wybuchnąć wojna z Chinami

edition.cnn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply