Ukraiński Sztab Generalny poinformował, że rosyjski kontyngent w Naddniestrzu został postawiony w stan pełnej gotowości.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy twierdzi, że oddziały rosyjskiej armii stacjonujące w separatystycznym Naddniestrzu zostały postawione w stan pełnej gotowości. Taką informację zawarto we wtorkowym komunikacie ukraińskiego Sztabu Generalnego.

Podwyższona została także gotowość sił zbrojnych samego Naddniestrza.

„W naddniestrzańskim obwodzie Republiki Mołdawii jednostki grupy operacyjnej wojsk rosyjskich zostały postawione w stan gotowości +Pełna+, struktury siłowe wprowadzono we wzmocniony reżim pełnienia służby” – podał w komunikacie ukraiński Sztab Generalny.

Jak podawaliśmy, w poniedziałek popołudniu w Naddniestrzu doszło do ostrzelania z granatnika gmachu separatystycznego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w Tyraspolu.

We wtorek rano doszło do ataku dywersyjnego na radiową stację nadawczą we wsi Majak w rejonie grigoriopolskim transmitującą rosyjskie radio. Uszkodzone zostały dwie anteny.

Do incydentów doszło po deklaracji rosyjskiego generała Rustama Minniekajewa, który jest pełniącym obowiązki dowódcy rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, i który powiedział w piątek, iż celem rosyjskiej ofensywy na Ukrainie jest zajęcie całego południa tego kraju i uzyskanie „dostępu do Naddniestrza”, gdzie według niego zanotowano fakty „ucisku ludności rosyjskojęzycznej”. Jego słowa wywołały protest władz Mołdawii, której częścią formalnie jest Naddniestrze.

Jak podał portal Newsmaker separatystyczne władze Naddniestrza wprowadziły na kontrolowanym przez siebie terenie „czerwony alarm” wobec zagrożenia terrorystycznego. Ma on trwać przez 15 dni. Na granicach nieuznawanej republiki ustanowiono wzmocnione posterunki, prowadzone są dokładne przeszukania każdego samochodu.

Naddniestrze jest zdominowanym przez ludność rosyjskojęzyczną (Rosjan i Ukraińców) regionem na terytorium Mołdawii. W czasie rozkładu Związku Radzieckiego miejscowi mieszkańcy wypowiedzieli posłuszeństwo władzom w Kiszyniowie i po krótkiej wojnie domowej zakończonej w 1992 r., wywalczyli faktyczną niepodległość. Naddniestrzańska Republik Mołdawska ma własnego prezydenta, armię, siły bezpieczeństwa, urzędy podatkowe i walutę. Naddniestrza nie uznało jednak żadne państwa, także Rosja, która jednocześnie wspiera je gospodarczo i politycznie. Oparciem separatystów jest rosyjski kontyngent wojskowy stacjonujący na kontrolowanym przez nich terytorium.

Kresy.pl / Unian

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz