Administracja Donalda Trumpa chce znacznie ograniczyć wydatki USA na budżet NATO, twierdzi amerykańska telewizja CNN.

Informując w czwartek o zamiarach Trump CNN powołuje się na anonimowe źródła w jego administracji i w strukturach NATO. Według telewizji, prezydent USA ogłosi „istotne cięcia” w funduszach jakie kraj ten przeznacza na „obronę zbiorową” w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trump może to ogłosić już na przyszłotygodniowym szczycie NATO zwołanym do Londynu w celu uczczenia 70 rocznicy powstania organizacji.

USA pokrywały do tej pory 22 proc. budżetu NATO przeznaczonego na cele kolektywne. Środki te wydawane są na takie cele jak utrzymanie kwatery głównej Sojuszu, wspólne inwestycje i finansowanie niektórych wspólnych operacji. Donald Trump chce zmniejszyć udział Stanów Zjednoczonym we wspólnym budżecie do 16 proc. To proporcja porównywalna z wpłatami Niemiec, które zapewniają w nim 14,8 proc. środków finansowych.

„Wszyscy sojusznicy zgodzili się na nową formułę dzielenia kosztów. W ramach nowej formuły koszty przypisane sojusznikom europejskim i Kanadzie zostaną zwiększone, podczas gdy udział USA zostanie zmniejszony. To istotna manifestacja gotowości sojuszników do uczciwszego ponoszenia kosztów” – portal CNN cytuje anonimowego urzędnika NATO. Stwierdził on, że nowa formuła budżetowa została już uzgodniona.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

180 PLN    (0.81%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ruch prezydenta USA następuje pod głośnym wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który określił NATO jako praktycznie martwą strukturę. Stanowisku takiemu ma sprzeciwiać się niemiecka kanclerz Angela Merkel.

cnn.com/kresy.pl

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz