Administracja Donalda Trumpa chce znacznie ograniczyć wydatki USA na budżet NATO, twierdzi amerykańska telewizja CNN.

Informując w czwartek o zamiarach Trump CNN powołuje się na anonimowe źródła w jego administracji i w strukturach NATO. Według telewizji, prezydent USA ogłosi „istotne cięcia” w funduszach jakie kraj ten przeznacza na „obronę zbiorową” w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Trump może to ogłosić już na przyszłotygodniowym szczycie NATO zwołanym do Londynu w celu uczczenia 70 rocznicy powstania organizacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

USA pokrywały do tej pory 22 proc. budżetu NATO przeznaczonego na cele kolektywne. Środki te wydawane są na takie cele jak utrzymanie kwatery głównej Sojuszu, wspólne inwestycje i finansowanie niektórych wspólnych operacji. Donald Trump chce zmniejszyć udział Stanów Zjednoczonym we wspólnym budżecie do 16 proc. To proporcja porównywalna z wpłatami Niemiec, które zapewniają w nim 14,8 proc. środków finansowych.

„Wszyscy sojusznicy zgodzili się na nową formułę dzielenia kosztów. W ramach nowej formuły koszty przypisane sojusznikom europejskim i Kanadzie zostaną zwiększone, podczas gdy udział USA zostanie zmniejszony. To istotna manifestacja gotowości sojuszników do uczciwszego ponoszenia kosztów” – portal CNN cytuje anonimowego urzędnika NATO. Stwierdził on, że nowa formuła budżetowa została już uzgodniona.

Ruch prezydenta USA następuje pod głośnym wywiadzie prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który określił NATO jako praktycznie martwą strukturę. Stanowisku takiemu ma sprzeciwiać się niemiecka kanclerz Angela Merkel.

cnn.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz