Już w 2014 roku wywiad Izraela ostrzegł amerykańskie służby przed rosyjskim antywirusem Kaspersky – twierdzi New York Times.

Ustalenia izraelskiego wywiadu były przyczyną amerykańskiego dochodzenia, które ostatecznie doprowadziło do zakazu używania produktów rosyjskiej firmy Kaspersky Lab przez amerykańskich urzędników wydanego we wrześniu br. przez resort bezpieczeństwa narodowego USA. – ustalił New York Times.NYT twierdzi, że w 2014 roku hakerzy pracujący dla izraelskiego wywiadu włamali się do sieci Kaspersky’ego i znaleźli w niej narzędzie do hakowania wykradzione amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA).

To był przypadek szpiegów obserwujących szpiegów, którzy obserwowali jeszcze innych szpiegów. – pisze NYT – oficerowie izraelskiego wywiadu przyglądali się w czasie rzeczywistym jak hakerzy rządu Rosji przeszukiwali komputery na całym świecie pod kątem nazw kodowych programów amerykańskiego wywiadu.

Zdaniem nowojorskiej gazety przeszukiwanie komputerów na całym świecie było możliwe za pomocą programu antywirusowego Kaspersky Lab, którego używa 400 mln użytkowników. Izraelskie służby ostrzegły amerykańskie władze a te wszczęły własne dochodzenie. Miało ono ustalić, że źródłem wycieku danych wywiadu był pracownik Agencji, który niezgodnie z zasadami przechowywał oprogramowanie wywiadu w prywatnym komputerze, w którym miał zainstalowany także antywirus Kaspersky’ego. Według doniesień Washington Post pracownik NSA nie działał świadomie na szkodę USA.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisze NYT, programy antywirusowe są wymarzonym narzędziem do szpiegowania, ponieważ zazwyczaj wymagają dostępu do wszystkich danych zgromadzonych w komputerze. Washington Post zauważa, że dane Kaspersky Lab przechodzą przez dostawców internetu w Rosji, którzy podlegają nadzorowi rosyjskiego wywiadu.

Kaspersky Lab w odpowiedzi na doniesienia NYT zaprzeczył, że brał udział w działaniach hakerów rosyjskiego wywiadu, albo że miał o nich wiedzę. „Kaspersky Lab nigdy nie pomagał i nie będzie pomagał żadnemu rządowi na świecie w ich działaniach szpiegostwa cybernetycznego” – napisała rosyjska firma w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE: Bloomberg: Kaspersky Lab ma powiązania z FSB

Kresy.pl / PAP / NYT / WP

Reklama

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz