Minister spraw wewnętrznych Litwy Agnė Bilotaitė twierdzi, że władze Białorusi przygotowują się do pchnięcia mas migrantów na granice.

Bilotaitė poinformowała o tym na poniedziałkowej konferencji prasowej w Wilnie. “Otrzymaliśmy informację, że Łukaszenko wydał rozkaz „oczyszczenia magazynów i Mińska” z nielegalnych migrantów. To wyraźny sygnał, że w niedalekiej przyszłości będą pewne próby wypchnięcia nielegalnych migrantów na Litwę, do Polski czy na sąsiednią Łotwę” – słowa minister zacytował portal publicznego nadawcy Litwy LRT.

Bilotaitė przekonywała przy tym, by wyciągać wnioski z tego co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej. Według litewskiej minister spraw wewnętrznych ataki nielegalnych migrantów na granicę Polski zmieniły charakter. Według niej ataki są lepiej zorganizowane, bo migranci zostali przeszkoleni przez białoruskie władze.

„Chociaż ostatnio były dni, kiedy nie odnotowaliśmy ani jednego nielegalnego migranta próbującego przekroczyć granicę Litwy, nie możemy się relaksować” – podkreśliła litewski minister.

Litwa była pierwszym państwem, które stało się celem presji migracyjnej z Białorusi. Liczba osób próbujących nielegalnie przekraczać litewską granicę wzrosła jeszcze w maju, kiedy to Aleksandr Łukaszenko otwarcie zagroził, że nie będzie powstrzymywać tego rodzaju migrantów. Liczba ta radykalnie wzrosła w czerwcu i lipcu. W sierpniu Bilotaitė wydała rozporządzenie na mocy, którego litewscy funkcjonariusze i żołnierze otrzymali zezwolenie na natychmiastowe zawracanie osób przekraczających nielegalnie granicę na stronę Białorusi.

Skuteczność nowej taktyki sprawiła, że nacisk migracyjny został we wrześniu przeniesiony na granicę Polski. Niemniej od początku bieżącego roku prawie 4,2 tys. migrantów wjechało na Litwę nielegalnie.

Litwini potwierdzili jako pierwsi, że migranci korzystają z usług białoruskich firm turystycznych, a także, iż asystują im białoruscy funkcjonariusze, czasem wręcz zmuszający ich do przekraczania granicy.

lrt.lt/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply