Kolejny chiński lotniskowiec zabierze więcej samolotów

Chińska państwowa telewizja CCTV twierdzi, że budowany własnie drugi chiński lotniskowiec będzie mógł zabrać znacznie większą liczbę samolotów niż już pływający Liaoning.

Chińska Marynarka Wojenna posiada obecnie jeden lotniskowiec – Liaoning, który wszedł do służby w 2012 r. Jego kadłub został zbudowany jeszcze w latach 80 XX wieku w radzieckiej stoczni w Mikołajowie. Obecnie Chińczycy budują kolejny lotniskowiec. Choć jest on oparty na rozwiązaniach radzieckiej konstrukcji, miejscowi inżynierzy wprowadzili znaczne modyfikacje poprzez zredukowanie elementów uzbrojenia pokładowego i całej pokładowej nadbudowy, co pozwoliło wygospodarować na pokładzie znacznie więcej miejsca.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Według portalu Al Masdar News drugi chiński lotniskowiec będzie mógł zabierać na pokład o jedną trzecią samolotów bojowych więcej niż Liaoning. Według przytaczanych przez portal planów, na nowym lotniskowcu ma zmieścić się 36 myśliwców J-15. Liaoning może ich zabrać tylko 24. Oczywiście nowy lotniskowiec będzie mógł zabierać nie tylko tego rodzaju myśliwce, ale też inne typy maszyn jak śmigłowce.

Al Masdar News podkreśla jednak, że nowy chiński lotniskowiec i tak będzie ustępował amerykańskim okrętom tego typu, które mogą zabierać na pokład nawet 60-75 samolotów. Jednak prezes China Shipbuilding Industry Corporation, Hu Wenming podkreśla, że najważniejszym sukcesem Chin jest wytworzenie zdolności do samodzielnego konstruowania i budowy lotniskowców.

Czas budowy nowego chińskiego okrętu przewidziano na 26 miesięcy czyli okres znaczeni krótszy niż potrzebny był innym państwom na budowę tego typu jednostek. Drugi chiński lotniskowiec Typ 001A ma wejść do służby już w tym roku. Chiny przystąpiły już do budowy trzeciego lotniskowca.

almasdarnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz