Chiny budują trzeci lotniskowiec [+FOTO]

Nowe zdjęcia satelitarne potwierdzają, że Chiny budują swój trzeci lotniskowiec. Będzie to pierwszy okręt tego typu stworzony w całości w Chinach, pod względem wielkości ustępujący tylko lotniskowcom US Navy.

We wtorek amerykański think tank Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) przekazał mediom zdjęcia z połowy kwietnia br., które przedstawiają postęp prac nad najnowszym chińskim lotniskowcem, powstającym w stoczni Jiangnan koło Szanghaju. Pokazują one, że prace nad okrętem znanym jako Typ 002 w ostatnich miesiącach wyraźnie przyspieszyły. Będzie to trzeci z kolei lotniskowiec chińskiej marynarki wojennej i pierwszy, w całości zaprojektowany i zbudowany w kraju. Drugi z kolei, Typ 001A, wzorowany na posowieckim Liaoningu, ma wejść do służby jeszcze w tym roku. Został zwodowany w 2017 roku.

Przeczytaj: Chiny zwodowały drugi lotniskowiec – pierwszy zbudowany w kraju [+VIDEO]

Zdjęcia CSIS wskazują, że nowy okręt ma mieć płasko zakończony dziób, szerokości ok. 30 metrów. Kadłub miałby mieć 41 metrów szerokości, czyli więcej niż Liaoning. W pobliżu zbudowano hale produkcyjne wielkości kilku boisk do piłki nożnej. Powstające tam prefabrykowane elementy statku, gotowe do zmontowania, zarejestrowano na fotografiach satelitarnych. Prace prowadzone są w specjalnie zbudowanym, możliwym do zalania wodą basenie-doku konstrukcyjnym.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szacuje się, że okręt może mieć wyporność około 80 tys. ton, czyli mniej niż wielkie amerykańskie lotniskowce klasy Nimitz czy Gerald R. Ford (100 tys. ton), ale więcej niż jakiekolwiek inne lotniskowce świata. Jednostka przypuszczalnie nie będzie miał napędu nuklearnego, lecz konwencjonalny. Ten pierwszy Chińczycy stosują na razie wyłącznie na okrętach podwodnych. W ubiegłym roku pojawiały się jednak doniesienia wskazujące na możliwość, że jednak może to być lotniskowiec atomowy. Według ekspertów, do 2030 chińska marynarka chce posiadać cztery grupy bojowe, w skład każdej ma wchodzić jeden lotniskowiec.

Zdaniem ekspertów i komentatorów, budowa kolejnego okrętu tej klasy ma umożliwić chińskiej marynarce operowanie na całym globie i wspierać bezpieczeństwo swojej floty. Pekin co prawda nie ogłosił dotąd oficjalnie, że buduje trzeci lotniskowiec, jednak w listopadzie ubiegłego roku chińskie media donosiły, że taki projekt istnieje.

W opublikowanym w piątek raporcie Pentagonu nt. modernizacji wojskowej w Chinach napisano, że nowy lotniskowiec przypuszczalnie może zostać wyposażony w system katapult pomagający w starcie dodatkowym samolotom bez składanych skrzydeł, jak myśliwce lub samoloty wczesnego ostrzegania. Według niektórych źródeł, chodzi o nowoczesne katapulty elektromagnetyczne, umożliwiające wypuszczenie w powietrze większej liczny maszyn w krótszym czasie.

W ubiegłym miesiącu chińska marynarka obchodziła swoje 70. lecie. Tylko w 2018 roku Chiny zwodowały ponad 30 nowych okrętów. W 2016 roku chiński admirał Liu Xiaogang szacował, że Chiny docelowo miałyby zbudować sześć lotniskowców, przy czym liczba ta zależy od dostępności surowców. USA mają ich 11, a dwa kolejne są w budowie.

Czytaj także: The New York Times: Chiny są gotowe rzucić wyzwanie U.S. Navy na Pacyfiku

scmp.com / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz