Chiny budują swój pierwszy lotniskowiec o napędzie atomowym

Jedna z głównych stoczni Państwa Środka, China Shipbuilding Industry Corporation (CSIC), chce przyspieszyć prace związane z budową pierwszego lotniskowca o napędzie atomowym.

Lotniskowiec o napędzie atomowym ma powstać w ramach planów rozbudowy Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (PLAN). Zakładają one modernizację floty w połowie lat 20 XXI wieku.

W komunikacie opublikowanym przez CSIC można przeczytać o planach dotyczących rozwoju działalności spółki. Grupa stoczniowa chce osiągnąć przełom technologiczny w kwestii budowy lotniskowców i okrętów podwodnych o napędzie atomowym. Opracowane mają zostać również cichsze okręty podwodne o napędzie konwencjonalnym. Zaplanowano także rozwój podwodnych systemów bojowych opartych na sztucznej inteligencji, a także zintegrowanych sieciocentrycznych systemów łączności.

ZOBACZ TAKŻE: Chiny zwodowały drugi lotniskowiec – pierwszy zbudowany w kraju [+VIDEO]

Ogłoszone plany mają, zdaniem ekspertów, związek ze strategią władz w Pekinie. Rządzący w Chinach chcą, aby Marynarka Wojenna uzyskała zdolność do prowadzenia globalnych operacji morskich w 2025. Pierwotny komunikat CSIC została usunięty i zastąpiona bardziej lakonicznym komunikatem, nie zawierającym szczegółów.

CSIC dokończyła budowę post-sowieckiego lotniskowca Wariag, odkupionego od Ukrainy w 1998 roku. Jednostka trafiła do służby we września 2012, a gotowość operacyjną osiągnęła w połowie listopada 2016. Na początku stycznia 2017 lotniskowiec, trzy niszczyciele rakietowe i dwie fregaty rakietowe wzięły udział w ćwiczeniach mających potwierdzić gotowość zespołu.

Drugi chiński lotniskowiec, CNS Shandong (CV-17) typu 001A, został zwodowany 26 kwietnia 2017, w stoczni CSIC w Dalian. 4 stycznia 2018 media w Chinach podały, że w stoczni wojennej Jiangnan w Szanghaju rozpoczęła się budowa trzeciego lotniskowca, i jednocześnie pierwszego egzemplarza typu 002.

Według ekspertów, do 2030 chińska marynarka chce posiadać cztery grupy bojowe, w skład każdej ma wchodzić jeden lotniskowiec.

Kresy.pl / milmag.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply