W czwartek w białoruskim Witebsku odbyło się wspólne posiedzenie szefów KGB i Służby Wywiadu Zagranicznego Rosji (SWR).

Jak podała białoruska, państwowa agencja informacyjna BelTa w Witebsku spotkali się przewodniczący Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego Białorusi (KGB) Iwan Tiertiel i szef SWR, uważany za jednego z najbardziej wpływowych ludzi w Rosji Siergiej Naryszkin.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1416 PLN    (6.43%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według BelTy szefowie służb specjalnych omawiali dotychczasowe rezultaty i perspektywy współpracy między nimi. Jej przedmiotem ma być obrona interesów narodowych dwóch państw przed „agresywną polityką USA i państw Zachodu”.

„Służba Wywiadu Zagranicznego Rosji i KGB Białorusi, w duchu tradycyjnie braterskich stosunków, zgodziły się na prowadzenie wspólnej pracy w celu przeciwdziałania destrukcyjnym działaniom Zachodu, mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i społeczno-gospodarczej w przestrzeni Państwa Związkowego [Rosji i Białorusi]. Na spotkaniu podkreślono znaczenie konsolidacji wysiłków na rzecz wzmocnienia potencjału Moskwy i Mińska w przeciwdziałania globalnym wyzwaniom i nowym zagrożeniom dla bezpieczeństwa Państwa Związkowego” – napisano w oświadczeniu białoruskiej specsłużby.

 

Na terenie Rosji KGB zatrzymała w kwietniu Aleksandra Fiedutę – czołowego opozycyjnego politologa białoruskiego i dawnego współpracownika Aleksandra Łukaszenki. Fieduta został aresztowany w ramach postępowania w sprawie spisku w celu zorganizowania zamachu stanu na Białorusi. Sam spisek zawiązał się prawdopodobnie na skutek prowokacji białoruskich służb specjalnych, choć część komentatorów wskazuje, że jakąś rolę musiały w niej odegrać także służby rosyjskie.

Także w przypadku niedawnego zatrzymania samolotu pasażerskiego lecącego z Aten do Wilna, który został sprowadzony na lotnisko w Mińsku, by aresztować przebywającego na pokładzie opozycyjnego blogera Ramana Pratsiewicza, niektórzy komentatorzy dopatrują się współpracy między służbami specjalnymi Białorusi i Rosji.

belta.by/kresy.pl

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz