14 listopada Japońskie Siły Samoobrony rozpoczęły ćwiczenia z zakresu prowadzenia operacji desantowych z morza. Są prowadzone na izolowanej wyspie i największej z japońskich wysp.

Portal Nevalnews.com pisze o największych amfibijnych ćwiczeniach wojskowych Japończyków od czasu zakończenia drugiej wojny światowej i uznaje je za element „prężenia muskułów” do którego Japońskie Siły Samoobrony uciekają się w ostatnich latach coraz częściej. Ćwiczenia prowadzone na wyspie Tane-gashima w archipelagu Ōsumi, w pobliżu miasta Misawa na wyspie Honsiu a także wyspie Okidaitō-jima (ćwiczenia ogniowe) rozpoczęły się 14 listopada i potrwają do czwartku. Siły Morskie ćwiczą już od 11 listopada.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W ćwiczeniach bierze udział łącznie 1500 żołnierzy należących do Sił Lądowych, Powietrznych i Morskich. Ich scenariusz zakłada desant wroga na jedną z japońskich wysp i konieczność jej odbijania a następnie obrony przed kolejnymi atakami przeciwnika.

W ramach nich 11 listopada okręty ostrzelały cele na Okidaitō, a samoloty wojskowe przeprowadziły nalot na cele koło Misawy. Na Tane-gashimie przećwiczono natomiast desant morski i rozpoznanie. Następnie stawiacze min ćwiczyły przygotowanie blokady podejścia do tej wyspy. W następnym dniach Japończycy przeprowadzili desant oddziałów piechoty zmotoryzowanej wyposażanej w ciążki sprzęt oraz umacnianie się na pozycjach obronnych na wybrzeżu.

Jednocześnie z ćwiczeniami w terenie aż 32 tys. żołnierzy oraz funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa zaangażowanych było w ćwiczenia gotowości do odpierania zagrożeń z dziedziny wojny elektronicznej i cyberwojny.

Portal przypomina, że zmiana sytuacji strategicznej na Dalekim Wschodzie doprowadziła do powołania przez Japońskie Siły Samoobrony Amfibijnej Brygady Szybkiego Reagowania gotowej do działania zarówno przeciwko celom na morzu jak i przeprowadzania manewrów desantu z morza.

Japonia stopniowo wycofuje się z polityki pacyfistycznej, przewidzianej przez konstytucję narzuconą im przez USA po wojnie. Japończycy wydaję też coraz większe sumy na nowe rodzaje uzbrojenia.

navalnews.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz