Szefowie instytucji odpowiedzialnych za wspieranie handlu zagranicznego z Iranu i Turcji omówili przygotowanie umowy o uprzywilejowanym handlu.

Irańska agencja informacyjna Mehr podała we wtorek informację o spotkaniu przewodniczącego irańskiej Izby Handlu Przemysłu Kopalni i Rolnictwa (ICCIMA), Gholamhossejna Szafeja z przewodniczącym tureckiego Biura Relacji Gospodarczych z Zagranicą (DEIK), Nailem Olpakiem. Partnerzy rozmawiający w Iranie wyznaczyli sobie cele jakie chcą osiągnąć na płaszczyźnie dwustronnych relacji handlowych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Urzędnicy zauważyli, że sytuacja w relacjach dwóch sąsiadujących ze sobą państw nie jest pozytywna. W okresie od 21 marca do 22 września roku bieżącego odnotowano wartość handlu dwustronnego o 30 proc. niższą niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Zadeklarowali oni działania instytucji publicznych na rzecz stymulowania wymiany gospodarczej tak aby osiągnęła ona wartość 30 miliardów dolarów.

W osiągnięciu tego celu ma pomóc podpisania umowy o uprzywilejowanym handlu, której zapisy omawiali Szafej i Olpak. Umowa ma stworzyć ramy do częstszego stosowania w handlu dwustronnym walut narodowych zamiast dolara.

W przeszłości Turcja była jednym z głównych klientów kupujących wydobywaną w Iranie ropę naftową. Jednak wycofanie się USA z wielostronnej umowy o irańskim programie atomowym (JCPOA) i nałożenie rozbudowanych sankcji na Teheran w zeszłym roku poważnie utrudniło współpracę w tej dziedzinie.

en.mehrnews.com/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz