Funkcjonariusze Straży Granicznej z placówki w Kaliszu zatrzymali czterech cudzoziemców, którzy wbrew przepisom przekroczyli wschodnią granicę Polski z zamiarem przedostania się do Niemiec. Razem z nimi zatrzymano obywatela Gruzji, który próbował na tym zarobić. Straż Graniczna poinformowała o sprawie w poniedziałkowym komunikacie. Obywatel Gruzji dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz karze grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych

Funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej z Kalisza prowadzą kontrole, które mają na celu zapobieganie i przeciwdziałanie nielegalnej migracji. “Podczas prowadzenia takich kontroli funkcjonariusze zatrzymali obywatela Gruzji, który wbrew przepisom ułatwił 4 obcokrajowcom nielegalny pobyt w naszym kraju oraz miał zapewnić im szybki transport do Niemiec” – wskazuje SG w poniedziałkowym komunikacie.“Do zatrzymania doszło w piątek 3 marca w powiecie kolskim. Na jednaj z dróg prowadzących do granicy z Niemcami, kierujący autem osobowym 31-letni obywatel Gruzji przewoził 4 Syryjczyków, którzy co prawda posiadali przy sobie syryjskie paszporty, jednak nie posiadali ważnej wizy lub innego dokumentu uprawniającego do wjazdu i pobytu w Polsce. Jak ustalili funkcjonariusze Straży Granicznej, obywatel Gruzji, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej zabrał samochodem osobowym 4 Syryjczyków z okolicy polsko-białoruskiej granicy państwowej, a następnie jadąc tranzytem przez Polskę, miał kierować się do Niemiec” – czytamy.

Gruzin został zatrzymany za umożliwienie lub ułatwienie 4 cudzoziemcom pobytu wbrew przepisom na terytorium Polski.

“31-latek usłyszał zarzuty, przyznał się do nich i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby wynoszący 2 lata oraz karze grzywny w wysokości 2 tysięcy złotych” – informuje SG.

Z kolei 4 zatrzymanych Syryjczyków usłyszało zarzuty dotyczące przekroczenia granicy państwowej wbrew przepisom we współdziałaniu z innymi osobami oraz przy użyciu podstępu. Cudzoziemcy przyznali się do zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali karze 3 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres roku próby.

Przypomnijmy, że w środę funkcjonariusze z Placówki SG w Czeremsze, współdziałając z Wydziałem Zabezpieczenia Działań Podlaskiego Oddziału SG, na terenie województwa mazowieckiego zatrzymali obywatela Ukrainy, który zaangażowany był w organizację nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

Z danych, które Straż Graniczna przesłała portalowi Kresy.pl wynika, że w Polsce legalna imigracja stymuluje nielegalną. Obcokrajowcy stanowią 90 proc. osób zatrzymanych w ubiegłym roku za pomoc przy nielegalnym przekraczaniu granicy (art. 264. § 3. kodeksu karnego). Wśród zatrzymanych jest najwięcej Ukraińców i Gruzinów. Podobnie wyglądała sytuacja rok wcześniej.

Z przesłanej odpowiedzi Straży Granicznej wynika, że w ubiegłym roku w procederze przemytu nielegalnych imigrantów dominowali Ukraińcy (231 zatrzymanych) oraz Gruzini (61). Na trzecim miejscu wśród obcokrajowców uplasowali się Białorusini (42). W dalszej kolejności obywatele Mołdawii (21), Uzbekistanu (19), Syrii (12), Rosji (11) i Turkmenistanu (10).

Odnotowano także pojedyncze przypadki zatrzymań pod opisywanym zarzutem obywateli kilkudziesięciu innych państw.

nadodrzanski.strazgraniczna.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply