Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk skazani na śmierć przez sąd DRL [+VIDEO]

Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk, którzy walczyli po stronie Ukraińców w wojnie z Rosją, zostało skazanych w czwartek na śmierć przez sąd samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej – podała agencja prasowa Reuters.

Sąd w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej uznał – Brytyjczyków Aidena Aslina i Shauna Pinnera oraz Marokańczyka Brahima Saadouna – winnymi „działalności najemniczej i popełniania działań mających na celu przejęcie władzy i obalenie porządku konstytucyjnego DRL” – cytuje w urzędnika sądowego agencja informacyjna Interfax.

Trzej mężczyźni zostali schwytani podczas walki o Ukrainę przeciwko Rosji i siłom wspieranym przez Rosję. Ich prawnik powiedział, że odwołają się od decyzji.

Zobacz też: Brytyjscy ochotnicy schwytani przez siły rosyjskie poprosili o wymianę na Medwedczuka [+VIDEO]

Na mniej niż 24 godziny przed wydaniem wyroku Pinner i Saadoun przyznali się do działań mających na celu przejęcie władzy. Aslin przyznał się do mniejszego zarzutu związanego z bronią i materiałami wybuchowymi. „Dowody przedstawione przez prokuraturę w tej sprawie pozwoliły sądowi na wydanie wyroku skazującego, nie mówiąc już o tym, że wszyscy bez wyjątku oskarżeni przyznali się do wszystkich zarzutów” – powiedział dziennikarzom sędzia Aleksander Nikulin.

„Wydając wyrok, sąd kierował się nie tylko narzuconymi normami i regułami, ale także najważniejszą, niewzruszoną zasadą sprawiedliwości. To właśnie umożliwiło podjęcie tej złożonej i trudnej decyzji o zastosowaniu środka wyjątkowego kary w postaci kary śmierci” – dodał.

„Nieustannie powtarzamy, że jeńcy wojenni nie powinni być wykorzystywani do celów politycznych” – powiedział rzecznik premiera Borisa Johnsona. Rzecznik Johnsona powiedział, że zgodnie z konwencją genewską jeńcom wojennym przysługuje immunitet bojowy i nie należy ich ścigać za udział w działaniach wojennych.

Obywatele brytyjscy Aslin i Pinner zostali schwytani przez wspierane przez Rosję siły DRL w Mariupolu w kwietniu podczas zaciętej walki o kontrolę nad miastem. Marokańczyk Saadoun poddał się w marcu podczas walki w małym miasteczku między Mariupolem a stolicą regionu.

Pospieszny proces odbył się w dużej mierze za zamkniętymi drzwiami z informacjami o postępowaniach przekazanych wybranym państwowym rosyjskim agencjom medialnym.

Kresy.pl/Reuters.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply