Dwóch brytyjskich ochotników schwytanych na Ukrainie przez siły rosyjskie pojawiło się w poniedziałek w rosyjskiej telewizji państwowej i poprosiło o wymianę za Wiktora Medwedczuka, prorosyjskiego ukraińskiego polityka.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, dwóch brytyjskich bojowników schwytanych na Ukrainie przez siły rosyjskie pojawiło się w poniedziałek w rosyjskiej telewizji państwowej i poprosiło o wymianę za Wiktora Medwedczuka, prorosyjskiego ukraińskiego polityka.

Materiał został wyemitowany w państwowej telewizji Rossija 24. Obaj mężczyźni zwrócili się do brytyjskiego premiera Borisa Johnsona o wymianę ich na prorosyjskiego polityka. “Rozumiem sytuację. Chciałbym zaapelować do rządu o odesłanie mnie do domu, chciałbym znów zobaczyć moją żonę. Chcemy, by doszło do wymiany mnie i Aidena Aslina na pana Medwedczucka. Oczywiście byłbym bardzo wdzięczny za pomoc w tej sprawie – mówił Shaun Pinner.

Myślę, że Boris powinien wysłuchać tego, co powiedziała Oksana. Jeśli Boris Johnson naprawdę troszczy się o obywateli brytyjskich, tak jak mówi, to pomoże – dodał Aiden Aslin.

W poniedziałek, prorosyjski polityk ukraiński Wiktor Medwedczuk zaapelował, w filmie opublikowanym przez ukraińskie służby bezpieczeństwa, o przekazanie go Moskwie w ramach wymiany za ukraińskie siły i cywilów uwięzionych w oblężonym Mariupolu.

„Chcę zwrócić się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina z propozycją wymiany mnie na obrońców i mieszkańców Mariupola , którzy znajdują się w zablokowanym mieście, nie mając bezpiecznego dostępu wyjścia korytarzami humanitarnymi” – powiedział.

We wtorek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy ogłosiła, że zatrzymała znanego ukraińskiego polityka, deputowanego Wiktora Medwedczuka – lidera opozycyjnej, partii Platforma Opozycyjna-Za Życiem, krytycznej względem władz pomajdanowych i opowiadającej się za współpracą z Rosją, a prywatnie kuma rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina. PO-ZŻ jest określana na Ukrainie mianem partii prorosyjskiej, a po rosyjskiej inwazji krytyka jej polityków zdecydowanie wzrosła.

Zdjęcie zatrzymanego zamieścił w sieci prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. „Dzięki SBU przeprowadzono operację specjalną. Dobra robota, chłopaki! Szczegóły wkrótce” – napisał Zełenski, dodając banderowskie zawołania „Sława Ukrajini!”.

We wtorek rodzina Aslina przekazała BBC, że jego jednostka przygotowuje się do poddania się siłom rosyjskim.

Aslin pojawił się teraz na zdjęciach i materiałach wideo opublikowanych przez stronę rosyjską. “Wierzę, że to on na zdjęciach. Chcemy tylko, aby był traktowany zgodnie z konwencjami genewskimi” – powiedziała jego matka. “Mamy tylko nadzieję, że może będzie jakiś rodzaj wymiany więźniów. Nie wiemy, co jeszcze możemy teraz zrobić, poza ciągłym naciskaniem na Ministerstwo Spraw Zagranicznych”.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply