Doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa, John Bolton spotkał się w Izraelu z sekretarzem Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołajem Patruszewem.

Związany z izraelskimi kręgami wojskowymi portal Debka podał w poniedziałek informacje o spotkaniu czołowych urzędników USA i Rosji zajmujących się sprawami bezpieczeństwa narodowego. Patruszew przybył do Jerozolimy w poniedziałek. Najpierw spotkał się z premierem Izraela Binjaminem Netanjahu. Natomiast we wtorek odbyło się spotkanie w formacie trójstronnym w którym obok Patruszewa i Boltona wziął udział także doradca premiera Izraela ds. bezpieczeństwa Meir Ben-Shabbat. To pierwsze tego rodzaju trójstronne spotkanie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

„Dwa miliony naszych obywateli żyje w tym kraju i Izrael wspiera nas kilkoma kanałami włączając Organizację Narodów Zjednoczonych” – powiedział Izraelczykom Patruszew – „mamy kilka pomysłów w jaki sposób w waszym regionie może być osiągnięty pokój”. Netanjahu miał powiedzieć rosyjskiemu urzędnikowi, że Izrael „zrobi wszystko co potrzeba” by powstrzymać Iran przed uzyskaniem broni atomowej, cytuje „Times of Israel”. „Współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa między Rosją a Izraelem przyniosła już wielkie porozumienie w sprawie bezpieczeństwa i stabilności w naszym regionie i poważnie zmieniła regionalną sytuację” – podkreślił szef izraelskiego rządu. Ogłosił też, że czeka na przyjazd rosyjskiego prezydenta Władimira Putina.

Patruszew zadeklarował w poniedziałek, że w czasie spotkania rozmówcy będę koncentrować się na bezpieczeństwie Izraela i w tym kontekście będzie omawiana sytuacja w Syrii. Rosjanie od 2015 r. prowadzą operacje militarne w tym państwie wspierając jego władze w walce z antyrządowymi ugrupowaniami zbrojnymi. Jednocześnie nie ingerują w izraelskie operacje zbrojne wymierzone w armię syryjską i przede wszystkim w innych jej sprzymierzeńców: siły irańskie i libańskiej organizacji polityczno-wojskowej Hezbollah. Jednak jeszcze w zeszłym tygodniu Patruszew mówił o konieczności uwzględniania interesów Iranu, który „jest w Syrii na zaproszenie jej legalnych władz i jest aktywnie zaangażowany w walkę z terroryzmem”.

Patruszew podkreślił także tożsamość stanowisk Rosji i Izraela na polu historii, deklarując – „premier Netanjahu już powiedział, że podzielamy ten sam pogląd w sprawie walki z fałszowaniem historii drugiej wojny światowej”.

Spotkanie czołowych urzędników zajmujących się kwestiami bezpieczeństwa narodowego potwierdza coraz większą współpracę USA i Rosji. Niedawno wspólna presja obu mocarstw wsparła zmianę władz w Mołdawii i doprowadziła do ucieczki z tego kraju czołowego oligarchy, przez lata mającego w nim największe wpływy polityczne.

Czytaj także: Media: Bliscy doradcy Trumpa pchają go do wojny z Iranem

debka.com/timesofisrael.com/bloomberg.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz